Kłodzko Miasto bez kolejowej kasy biletowej

Od 30 września 2016 r. zlikwidowana została kolejowa kasa biletowa na przystanku Kłodzko Miasto. Tym samym w centralnym punkcie stolicy turystycznego regionu nie można kupić biletu na przejazd pociągiem. Jedyna czynna obecnie kolejowa kasa biletowa na Ziemi Kłodzkiej, znajduje się na peryferyjnym dworcu Kłodzko Główne. Zamknięcie kasy oznacza, że również zamknięta jest poczekalnia!

Różni fantaści snują mrzonki m.in. o reaktywacji połączeń kolejowych do Stronia Śląskiego, a tymczasem obecni klienci kolei sukcesywnie pozbawiani są dostępu do podstawowych jej funkcji. Pomińmy w tym momencie fakt podziału kolei na spółki i spółeczki, który zamiast konkurencji wprowadził mnóstwo utrudnień dla pasażerów. Brak kas biletowych sprawia, że osoby nie obeznane z Internetem, mają spory problem z kupnem biletu oraz uzyskaniem informacji. Zasadnicze  zmiany w funkcjonowaniu kolejowych kas biletowych w regionie kłodzkim nastąpiły od 1 października 2012 roku, kiedy to spółka Przewozy Regionalne zlikwidowała swoje kasy i rozpisała przetarg na agencyjną sprzedaż biletów. Takie prywatne kasy prowadzone były na stacjach Bystrzyca Kłodzka Miasto oraz Kłodzko Miasto. Były, ponieważ od 28 lipca 2016 r. osoba prowadząca kasę w Bystrzycy zlikwidowała działalność. Względy ekonomiczne zdecydowały, że osoba prowadząca kasę Kłodzko Miasto również zlikwidowała działalność gospodarczą. Poza kasą, podróżni stracili także dostęp do poczekalni oraz znajdujących się tam automatów z napojami i przekąskami.

W związku z likwidacją kas, m.in. coraz większym problemem staje się tzw. przejazd kombinowany – część trasy pociągiem Regio (osobowym), a część pośpiesznym (np. TLK). Wielu pasażerów będzie musiało kupić bilet na dalszą podróż w kasie we Wrocławiu. Niestety, obsługa pociągów Regio nie ma możliwości sprzedaży biletów na pociągi spółki PKP Intercity (np. TLK). Ponadto, obsługa pociągów Regio nie posiada informacji o ofertach innych przewoźników.

Stan tymczasowości w temacie „dworzec kolejowy Kłodzko Miasto” trwa już ponad 40 lat. W 1974 r., w związku z planami przebudowy tutejszej stacji, zburzony został budynek dworca. Na jedynym czynnym peronie postawiono prostokątny barak, w którym ulokowano kasy biletowe i małą poczekalnię. Trudno w to uwierzyć, ale dawno temu czynne były tu 4 kasy biletowe! Obecnie przystanek Kłodzko Miasto to obraz nędzy i rozpaczy. Prawdziwa anty-wizytówka miasta. Zamiast więc rozwoju, w dalszym ciągu trwa marginalizowanie regionu kłodzkiego. Tym bardziej, że porzucony został przez PKP pomysł budowy w centrum Kłodzka galerii handlowej, nazwanej dla niepoznaki centrum przesiadkowym.

[Źródło: www.kolej.klodzko.pl]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.