Reinhold Messner gościem honorowym Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju!

Reinhold Messner będzie gościem honorowym Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju! W piątek, 6 września, na scenie Wielkiego Namiotu Jack Wolfskin wystąpi jeden z najsłynniejszych himalaistów świata. To będzie jego pierwsza wizyta w Polsce od dekady, a ostatni raz wystąpił na scenie w naszym kraju aż 14 lat temu! W Lądku-Zdroju wystąpi tuż przed swoimi okrągłymi urodzinami.

reinhold-messner

Reinhold Messner urodził się 17 września 1944 r. w Bressanone w Południowym Tyrolu we Włoszech. Wybitny eksplorator, podróżnik i jeden z najbardziej utytułowanych alpinistów na świecie – pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Kompletowanie szczytów zakończył w 1986 r., zajęło mu to 16 lat.

Na swój pierwszy trzytysięcznik wszedł z tatą, miał wtedy 5 lat. Po ukończeniu studiów inżynierskich uczył w szkole średniej, jednak krótko, potem oddał się całkowicie górom i podróżom.

Dokonał około 100 pierwszych wejść, uczestniczył w 3500 wyprawach górskich, przeszedł pieszo Antarktydę, Grenlandię wzdłuż, Tybet, pustynię Gobi i Takla Makan. Przez ponad 20 lat był zaangażowany w tworzenie Messner Mountain Museums (MMM) i swojej fundacji (MMF), która wspiera mieszkańców rejonów górskich na całym świecie.

Jest górskim purystą – podczas wypraw ceni obserwację, eksplorację, jest minimalistą jeśli chodzi o sprzęt, komunikację i technologiczne nowinki. Podczas podróży ceni bliską, niczym nie zakłóconą bliskość z przyrodą. Jak mówi: “to nie góra zmienia się przez nasze wejście, ale my sami stajemy się inni” (R. Messner Moje życie na krawędzi, Wydawnictwo Stapis). Jest autorem ponad 80 publikacji przetłumaczonych na 24 języki.

Rolnik górski, komentator telewizyjny, wykładowca, mówca, obecnie poświęca się filmom górskim: jako autor, reżyser i producent, poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 1999-2004.

Bohater filmów dokumentalnych, autor wielu artykułów publikowanych m.in. w „Stern”, „Spiegel”, „Geo”, „Epoca”, „Es-presso”, „National Geographic”.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, wśród nich m.in.: „ITAS” (1975), „Primi Monti” (1968), „DAV” (1976/1979), „Donauland” (1995), „CO-NI” (1998), „BAMBI” Lifetime Award (2000), „Patron’s Medal” Królewskiego Towarzystwa Geograficznego (2001), „Pangea Foundation (2001), nagroda środowiskowa „Ac-quiambiente” (2002), „ITAS” (2002), „Dolomiti-Superski” (2002), Internat. Nagroda Sociedad Geográfica Española (2005), NaturLife Environmental Award (2010), „Pio-let d’Or carrière (2010); Nagroda Diners Club Magazine „Wizjoner Roku” (2011), nagrodę „Legenda Sportu” na Balu Niemieckiej Prasy Sportowej (2017).

Odebrał również nagrodę Księżniczki Asturii w dziedzinie sportu (2018), nagrodę TÜV Rheinland Global Compact (2021). Jest Członkiem Honorowym Królewskiego Towarzystwa Geograficznego i Explorers Club w Nowym Jorku. Otrzymał również nagrody we Włoszech, Nepalu, Pakistanie, Francji, USA.

Festiwal Górski w Lądku-Zdroju to trwające cztery dni wydarzenie, które wypełniają spotkania ze znakomitymi himalaistami, podróżnikami, pisarzami, twórcami filmowymi. To również wspaniałe koncerty, wyprawy piesze i rowerowe. To imprezy, które integrują środowisko Ludzi Gór.

Więcej o Festiwalu: www.festiwalgorski.pl

Karnety na wydarzenie: www.festiwalgorski.pl/karnety-i-bilety-2024

[informacja prasowa]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.