Odpowiednie soczewki kontaktowe – jak wybrać?

Czy wiesz, że dobór soczewek kontaktowych to nie tylko dopasowanie mocy do wady wzroku? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele funkcji może pełnić ta metoda korekcji. Zobacz co możesz zyskać dzięki dobrze dobranym soczewkom kontaktowym.

soczewki-kontaktowe

Soczewki kontaktowe – jak zacząć?

Soczewki kontaktowe (sprawdź jak wiele masz do wyboru: https://www.bezokularow.pl/soczewki-kontaktowe) mogą zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Warunkiem jest właściwe dobranie produktu. Jeśli chcesz pozbyć się kłopotu, jaki niesie z sobą noszenie okularów, umów się na wizytę u optometrysty lub okulisty. Specjalista przeprowadzi badanie wzroku, sprawdzi jakie są parametry Twoich oczu i na tej podstawie doradzi, jaki rodzaj soczewek kontaktowych będzie dla Ciebie najlepszy.

Pierwsze kryterium doboru szkieł kontaktowych polega na dostosowaniu ich rodzaju do wady wzroku. Warto podkreślić że każdą wadę można skorygować w ten sposób. Jak w takim razie wygląda podział? To dość złożone. Weźmy pod uwagę np. materiał, z którego są wykonane szkła kontaktowe (które – co warto zaznaczyć, nie mają nic wspólnego ze szkłem). W ofercie znajdziemy soczewki hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe. Są elastyczne i miękkie, a dzięki temu bardzo wygodne i niewyczuwalne na oku.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Spoglądając na ofertę rynku optycznego po raz pierwszy, można mieć wrażenie mętliku. To jednak tylko pozory, ponieważ wyszukanie odpowiedniego rodzaju opiera się na bardzo konkretnych kryteriach:

  1. Soczewki sferyczne – to największa grupa produktów, ponieważ jest przeznaczona do najbardziej rozpowszechnionych problemów z widzeniem: krótko- i dalekowzroczności. Różnią się między sobą m.in. stopniem uwodnienia, tlenoprzepuszczalnością i czasem użytkowania.
  2. Soczewki toryczne – zostały stworzone w celu korekcji astygmatyzmu. Ta wada może występować indywidualnie lub współistnieć z krótko- i dalekowzrocznością. Jeśli szukasz soczewek odpowiednich dla tego problemu, powinieneś znać wartość parametru nazywanego cylindrem.
  3. Soczewki progresywne – to rodzaj produktów, z którego korzystają osoby dotknięte prezbiopią – wadą typową dla osób po 40. roku życia. Ze względu na pogorszenie się akomodacji oka, pojawia się problem z ostrością widzenia z bliska. Stąd też tak często spotykany odruch odsuwania od oczu tekstu, który chcemy odczytać. Jeśli należysz do grupy użytkowników z tą wadą wzroku – odpowiednie dla Ciebie będą właśnie soczewki progresywne.
  4. Soczewki kolorowe – traktowane najczęściej jako dodatkowa opcja warta uwagi. W taki prosty sposób możesz poeksperymentować ze swoim wizerunkiem. Także wtedy, gdy nie masz wady wzroku, bowiem wśród kolorowych szkieł kontaktowych, znajdziesz tak zwane zerówki, czyli soczewki bez mocy optycznej, ale za to z pięknym kolorem.

Jak szukać soczewek kontaktowych?

Dla doboru soczewek kontaktowych duże znaczenie mają Twoje wymagania. Chodzi głównie o sposób i warunki pracy. Biorą pod uwagę czas użytkowania szkieł kontaktowych, możemy wyróżnić:

– soczewki jednodniowe

– soczewki dwutygodniowe

– soczewki miesięczne

W przypadku soczewek o dłuższym czasie użytkowania, można wybrać tryb dzienny lub całodobowy. Te pierwsze nosimy w ciągu dnia, a na noc pozostawiamy w pojemniku, zanurzone w specjalnym płynie. To dobry wariant dla osób o regularnym rytmie życia.

Soczewki całodobowe mogą pozostawać na oczach o wiele dłużej, bez wywoływania dyskomfortu. Dzięki wyższemu uwodnieniu można w nich spać, co bywa istotne dla osób pracujących w trybie zmianowymi lub pełniących dyżury.

Zwykle użytkownicy, którzy znaleźli produkt spełniający ich oczekiwania – pozostają przy nim już na długo. Nie oznacza to jednak, że któreś soczewki są lepsze lub gorsze. Dopasowanie produktu uwarunkowane jest indywidualnymi potrzebami. Zależy to m.in. od jakości filmu łzowego, Twoich nawyków i aktywności.

Dużym zainteresowaniem cieszą się soczewki Biofinity, które zapewniają szerokie spektrum działania, dla każdej wady wzroku. Oprócz soczewek sferycznych, znajdziesz wśród nich także progresywne (nazywane też multifokalnymi) i toryczne.

[Artykuł zewnętrzny]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.