Wyrzynanie ósemek u dzieci – objawy, czas trwania i jak pomóc dziecku przejść przez ten proces?

Trzecie trzonowce, znane powszechnie jako ósemki to zęby, które pojawiają się w naszej jamie ustnej jako ostatnie. Proces ich wyrzynania jest długotrwały, a niektóre symptomy pozwalają go rozpoznać. Jakie są jego objawy i ile trwa? Jak pomóc dziecku przejść przez ten proces, kiedy ząb mądrości powoduje u niego ból? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Zapraszamy.

wyrzynanie-osemek

Kiedy dochodzi do wyrzynania ósemki i jak długo trwa ten proces?

Wyrzynanie 8 to proces, który najczęściej ma miejsce między 16 a 25 rokiem życia. W niektórych przypadkach zęby mądrości mogą pojawić się znacznie później, nawet po ukończeniu 40 lat. Zawiązki ósemek zaczynają być jednak obecne w dziąśle już w okolicach 5- 6 roku życia, jednak to, kiedy rozpocznie się proces ich wyrzynania, jest w pełni indywidualne i zależy od wielu czynników, w tym m.in. predyspozycji genetycznych. U niektórych osób zęby mądrości wychodzą dosyć szybko i nie sprawiają zbyt wielu problemów. Jednak w większości przypadków etap ten jest mocno rozciągnięty w czasie i trwa nawet 3 lata.

Jakie są objawy wyrzynania ósemki?

Wyrzynanie się zębów mądrości rzadko kiedy nie daje żadnych objawów. Z uwagi na to, że ósemki pojawiają się w jamie ustnej na etapie zakończonego już wzrostu szczęki, najczęściej nie ma dla nich miejsca. W związku z tym ich pojawianie się nierzadko powoduje silne dolegliwości bólowe, a także szereg towarzyszących mu objawów. Najczęściej utrzymują się one od kilku do kilkunastu dni, naprzemiennie z epizodami ich wyciszenia. Im większy jest stan zapalny, tym ból staje się coraz bardziej rozległy i zaczyna obejmować również inne części jamy ustnej, ale nie tylko. Wiele osób skarży się również na szczękościsk, opuchliznę w obrębie dziąseł i policzków, podwyższoną temperaturę ciała i ogólnie złe samopoczucie. Niektórzy pacjenci cierpią również w powodu utrudnionego wyrzynania zębów mądrości, co nierzadko kończy się interwencją stomatologiczną, a nawet ekstrakcją zęba przyczynowego. Więcej o tym przeczytasz na: https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/wyrzynanie-osemki-ile-trwa-jakie-ma-objawy-jak-lagodzic-bol.html, do czego zachęcamy.

Jak uśmierzyć ból, podczas wyrzynania ósemki u dziecka?

Kiedy dziecko doświadcza wyrzynania ósemek i towarzyszących temu procesowi dolegliwości, warto zastosować domowe sposoby, w celu ich złagodzenia. Dobrym wyborem okażą się płukanki z rumianku, szałwii lub mięty oraz prawidłowe szczotkowanie zębów (https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/jak-szczotkowac-zeby.html). Należy pamiętać, że nawet podczas silnych dolegliwości bólowych nie powinno się pomijać kwestii związanych z higieną jamy ustnej. Pomocne mogą okazać się również specjalistyczne preparaty, takie jak m.in. SunstarGum. Jeżeli jednak objawy się nasilają, warto zabrać dziecko do gabinetu stomatologicznego.

[Artykuł zewnętrzny]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.