Rozpoczynamy 26. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady

Kolejna edycja najważniejszego wydarzenia Ludzi Gór stała się faktem. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady, a jednocześnie pierwszy Wędrowny Festiwal Górski rozpoczął się w piątek, 10 września, o godzinie 20.00. Tegoroczną edycję wypełni blisko 300 punktów programu.

26-festiwal-gorski

Hasło tegorocznego Festiwalu brzmi „Doświadcz gór” – aby nie tylko o górach słuchać, ale też ich doświadczać. Czyli przyjechać w miejsce, gdzie są szlaki, schronisko, skąd będzie można wyruszyć na wycieczkę. Pomysł spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem – powiedział Maciej Sokołowski, Dyrektor Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju.

Filmowe otwarcie i koncert w schronisku

10 dni spotkań, prelekcji, filmów, koncertów, warsztatów, wycieczek. Do tego gale, wystawy, zawody, prezentacje, wydarzenia dla dzieci i RAJD, który jest jedną z programowych nowości. Tegoroczny Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady to prawie 300 wydarzeń i 175. gości programu.

Pierwszym punktem rozbudowanego harmonogramu są 4 filmy edycji Reel Rock 15. – Mamy 31 tytułów w konkursie, z czego 20 jest po raz pierwszy pokazywanych w Polsce. To dotyczy również 4. filmów, które będzie można obejrzeć właśnie podczas wieczoru otwarcia. To polska premiera serii Reel Rock, czyli mocne filmy wspinaczkowe – tłumaczy Dyrektor Konkursu Filmowego, Kasia Biernacka.

Koncert w Schronisku Pasterka

Późny wieczór festiwalowicze spędzili na koncercie zespołu „Domina Przegina”. Rozbudowane tło dla każdego utworu oraz odważne teksty – publiczność z pewnością na długo zapamięta występ Dominiki Radwan (wokal) i Jacka Kowalczyka (gitara).

26-festiwal-gorski

Doświadczanie gór podczas RAJDu i wycieczek

Pierwszą sobotę Festiwalu otworzyła wycieczka z Piotrem Pustelnikiem i Adamem Pustelnikiem na Szczeliniec, w której udział wzięli festiwalowicze i uczestnicy RAJDu.

Zaczynamy RAJD bardzo łagodnie, wycieczką na Szczeliniec, z możliwością poszerzenia trasy o Błędne Skały. W niedzielny poranek dwie RAJDowe grupy ruszą dalej wspólnie z liderami – Tomkiem Habdasem, Agnieszką „Zebrą” Dziadek, Łukaszem Superganem, Magdą Jończyk, Tomaszem Kobielskim. Naszym celem jest trasa z Pasterki do Lądka-Zdroju, z trzema noclegami po drodze – mówiła Lucyna Lewandowska, Kierowniczka RAJDu.

26-festiwal-gorski

„Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju z siedzibą w Pasterce”

Pierwsza część Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady, która odbywa się w Pasterce, to także warsztaty Integrowanie Przez Wspinanie. Podczas warsztatów instruktorzy wprowadzą w temat wspinaczki osoby początkujące, jak i poprowadzą wspinaczy mających już doświadczenie w skałach i piaskowcach.

Kolejne dni Festiwalu w Pasterce to filmy (w sumie blisko 20 godzin projekcji konkursowych), warsztaty, prelekcje oraz koncerty. We wtorek, 14 września, Festiwal dotrze do Radochowa, a od środy rozpocznie się część w Lądku-Zdroju, która potrwa aż do niedzieli, 19 września.

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady

www.festiwalgorski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.