Anglia od wielu lat stanowi jedną z najpopularniejszych destynacji zarobkowych wśród Polaków. Mocna pozycja funta, wyższe wynagrodzenia i liczne dodatkowe benefity sprawiają, że nasi rodacy wyjeżdżają nie tylko, aby podjąć się tam zatrudnienia sezonowego, lecz także bardzo często decydują się zostać w Wielkiej Brytanii już na stałe. W takich sytuacjach spoczywają na nich pewne obowiązki, wśród których znajduje się między innymi konieczność dokonywania corocznego rozliczenia z miejscowym urzędem skarbowym. Na szczęście złożenie deklaracji wiąże się z możliwością uzyskania zwrotu podatku – Anglia, podobnie jak i inne państwa europejskie, pozwala swoim pracownikom ubiegać się o odzyskanie nadpłaconych składek. Sprawdź, czy i Ty możesz liczyć na zwrot podatku z UK!
Zwrot podatku z UK – komu przysługuje?
Zasady zwrotu podatku w Anglii są niezwykle proste. O odzyskanie nadpłaconych składek mogą ubiegać się wszystkie legalnie zatrudnione osoby, w tym także pracownicy kontraktowi, od których wynagrodzenia potrącono zbyt wysokie kwoty na poczet zaliczki dochodowej. Co prawda, rozliczenie dokonywane jest przez pracodawców, jednak zwrot podatku nie jest przyznawany automatycznie. Należy się o niego starać za pośrednictwem firmy, w której jest się zatrudnionym. Jeśli w danym roku zarobiłeś mniej, niż wynosi ustawowo określona kwota wolna od podatku, możesz ubiegać się o jego całkowity zwrot.
Największe szanse na odzyskanie nadpłaconych składek posiadają osoby, które dopiero niedawno rozpoczęły pracę na terenie Wielkiej Brytanii lub ich zatrudnienie trwało krócej niż rok podatkowy. Pracownicy, którzy zdecydowali się na powrót do kraju, nie tracą swojej szansy na ubieganie się o zwrot podatku z UK – mogą to zrobić, przebywając obecnie na terenie Polski.
Zwrot podatku – Anglia. Najważniejsze terminy
Aby dokonać rozliczenia i ubiegać się o zwrot podatku z UK, warto znać najważniejsze terminy, dzięki którym nie przegapisz swojej szansy na zastrzyk dodatkowej gotówki. Przede wszystkim rok podatkowy w Wielkiej Brytanii trwa od 6 do 5 kwietnia. Po jego zakończeniu pracodawca ma obowiązek przesłania odpowiedniego formularza o nazwie P60 najpóźniej do 19 maja. Deklaracja powinna zostać złożona maksymalnie do 30 października w formie papierowej lub do 31 stycznia drogą elektroniczną.
Ile zajmuje zwrot podatku – Anglia
Zwrot podatku z UK następuje w ciągu od 6 do 8 tygodni od wydania decyzji przez miejscowy urząd skarbowy. Termin ten może ulec wydłużeniu, jeśli jakiekolwiek dane w przesłanych formularzach były nieprawidłowe lub niekompletne, np. gdy zatajono informacje o historii zatrudnienia na terenie Wielkiej Brytanii. Kwota jest wypłacana w formie przekazu pocztowego lub przelewu na wskazane konto bankowe.
Na podstawie jakich dokumentów należy ubiegać się o zwrot podatku z UK?
O zwrot podatku w Anglii można ubiegać się na podstawie następujących dokumentów:
- P60 – dokument rozliczenia roku podatkowego, będący odpowiednikiem polskiego formularza o nazwie PIT 11. Pracownicy otrzymują go po 5 kwietnia;
- P45 – dokument wręczany pracownikom po wygaśnięciu kontraktu. Podobnie jak Statement of Earnings zawiera szczegóły dotyczące otrzymanego wynagrodzenia i zapłaconego podatku;
- Statement of Earnings – dokument, w którym zawarto wszelkie informacje na temat osiągniętych dochodów w danym roku podatkowym i wysokości potrąconej zaliczki. Wystawia się go na firmowym papierze, musi zostać podpisany przez pracodawcę;
- Payslipy – rozliczenie dołączane do każdego wynagrodzenia. Staranie się o uzyskanie zwrotu podatku z UK na podstawie pasków wypłat z reguły zajmuje dłużej niż ma to miejsce w przypadku pozostałych dokumentów.