Już po raz trzynasty odbyły się w skansenie w Kudowie-Pstrążnej Prezentacje Zespołów Ludowych Ziem Pogranicznych „Róża Kłodzka”. Na plenerowej scenie wystąpiło trzynaście zespołów z różnych zakątków Ziemi Kłodzkiej. Podwójny sukces odniosły „Woliborzanki” z Woliborza – zdobyły pierwsze miejsce w przeglądzie oraz otrzymały nagrodę publiczności. Drugie miejsce zajęły debiutujące „Słowianki” z Bierkowic, zaś trzecie – „Siekiereczki” ze Starego Gierałtowa. Ta folklorystyczna impreza odbyła się w niedzielę 15 lipca 2018 r.
Przed występami zespołów rozstrzygnięty został konkurs „Zielony Powiat Kłodzki” na najlepiej funkcjonujące gospodarstwo agroturystyczne w powiecie kłodzkim w 2018, współorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku oraz Dolnośląską Izbę Rolniczą we Wrocławiu. W poprzednich latach konkurs nosił nazwę „Zielone Lato” i realizowany był przez Powiatowy Zespół Doradców w Kłodzku we współpracy ze Starostwem Powiatowym. Rozstrzygnięcie odbywało się w Szczytnej podczas sierpniowej „Agrofety”. W tegorocznym konkursie udział wzięło 17 zgłoszonych gospodarstw. Laureaci tegorocznego konkursu to: 1m. gospodarstwo agroturystyczne „TRZY ŹRODŁA” – Długopole Górne 7a (gm. Międzylesie); 2m. gospodarstwo ekoturystyczne „ARTYSTYKA” – Nowa Bystrzyca 71 (gm. Bystrzyca Kł.); 3m. gospodarstwo agroturystyczne „U KASI” – Roszyce 22 (gm. Kłodzko). Wyróżnienia: gospodarstwo agroturystyczne „U MACIEJA” – Ławica 45 (gm. Kłodzko); gospodarstwo agroturystyczne „U KASI” – Ścinawka Górna 75 a (gm. Radków); gospodarstwo agroturystyczne „BOBROWNIKI” – ul. Bobrownicka 29, Szczytna; specjalne wyróżnienie – Inwestycja Roku Turystyki Wiejskiej 2018 w powiecie kłodzkim dla gospodarstwa agroturystycznego „WIDOKOWA OSADA” – Kamieńczyk 9b (gm. Międzylesie). Komisja przeprowadziła ocenę gospodarstw w dn. 21-22 czerwca br. Nagrody ufundowali Starostwo Powiatowe w Kłodzku oraz Rada Powiatowa Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Kłodzku.
Swoistym preludium tegorocznego przeglądu był uroczysty przemarsz zespołów przez Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju i wspólny śpiew dwóch piosenek ludowych. Wzbudziło to spore zainteresowanie kuracjuszy, turystów i mieszkańców. Aż się prosi o zorganizowanie podobnej imprezy w Teatrze pod Blachą… Właściwa część prezentacji odbyła się już w skansenie w Pstrążnej, gdzie w pięknych okolicznościach przyrody wystąpiło 13 zespołów z różnych zakątków naszego regionu. W kolejności występu byli to: „Wilczanie” z Wilkanowa, „Tercet Niekoniecznie Geriatryczny i nie tylko” z Wambierzyc, „Ludwiczanki” z Ludwikowic, „Kumy” z Krosnowic, „Krajanki” z Krajanowa, „Jugowianki” z Jugowa, „Tłumaczowianie” z Tłumaczowa, „Agawa” z Kudowy-Zdroju, „Ścinawianki” ze Ścinawki Średniej, „Górnianki” z Jaszkowej Górnej, „Siekiereczki” ze Starego Gierałtowa, „Słowianki” z Bierkowic oraz „Woliborzanki” z Woliborza. Tym razem sprawdziło się powiedzenie – „ostatni będą pierwszymi”… Zdaniem jury, to właśnie „Woliborzanki” zasłużyły na zwycięstwo. Podobnego zdania była publiczność, która w głosowaniu przyznała swoją nagrodę także zespołowi z Woliborza – niewątpliwie, za piosenkę o nowoczesnej babci. Drugie miejsce zajęły „Słowianki” z Bierkowic, debiutujące na tej imprezie. Debiut nadzwyczaj udany, bo od razu drugie miejsce! Trzecie miejsce przyznano „Siekiereczkom” ze Starego Gierałtowa. Nagrodę za najwierniejszy tradycji strój regionalny otrzymały „Ścinawianki” ze Ścinawki Średniej.
Prezentacje konkursowe zakończyły się wyjątkowym akcentem – zespoły wspólnie zaśpiewały patriotyczną pieśń „Białe róże”. W czasie obrad jury wystąpił gość specjalny imprezy – taneczny zespół „Hessenschnicker“ z Groß-Gerau, partnerskiego regionu powiatu kłodzkiego.