Pomysły na biznes, które pomogły wielu Polakom pracować na swoim

Dobrze funkcjonujące biznesy stanowią idealne podłoże do zbudowania mechanizmów franczyzowych. Posiadają one model rozwiązań, który został już sprawdzony i z powodzeniem funkcjonuje na rynku. Dlatego franczyza jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą założyć działalność gospodarczą, ale jednocześnie nie mają pomysłu na własny biznes.

ik9-0002

Franczyza w Polsce rozwija się już od 1989 roku. Wówczas to zostaje otwarta pierwsza placówka franczyzowa francuskiej perfumerii Yves Rocher. Natomiast w 1991 roku pierwsza polska firma Mr Hamburger rozwija swój biznes poprzez otwarcie swojej placówki franczyzowej. Od tamtej pory, każdego roku przybywa kilka tysięcy placówek franczyzowych. Na koniec 2014 roku w oparciu o licencję franczyzową otwartych było już ponad 63 tysiące placówek.

Jest to najlepszy dowód na to, że biznes działający w oparciu o franczyzę jest jednym z najlepiej działających propozycji rozwoju danej marki, a także pewnym miejscem na start dla każdego, kto chce rozpocząć swoją przygodę jako przedsiębiorca. Po ponad dwudziestu latach rynek franczyzowy rozwija się równomiernie. Została zbudowana spora baza doświadczeń, systemów i rozwiązań, które wpływają na bezpieczeństwo prowadzenia takiego biznesu.

Pomysł na biznes franczyzowy

Według informacji z portalu franchising.pl, to właśnie rodzime firmy utrzymują swoją przewagę nad sieciami zagranicznymi. Jakość oferowanych przez nich usług i korzystnych rozwiązań w umowach franczyzowych jest coraz wyższa. Sami Polacy też zakładają biznesy, które są coraz bardziej rozpoznawalne na rynku.

Najpopularniejsze sieci franczyzowe, według raportu firmy doradczej PROFIT, to biznesy oparte na handlu, dlatego że zbudowanie biznesu w ramach partnerstwa z dużą siecią handlową pomaga skutecznie walczyć z dyskontami. Do najpopularniejszych sieci należy przede wszystkim marka ABC. Franczyzobiorca otrzymuje od sieci wsparcie marketingowe, a także konkurencyjne rabaty i promocje. Otrzymuje również wsparcie w prowadzeniu biznesu, zachowując pełną niezależność w wyborze dostawców i asortymentu. Wielu nowych franczyzobiorców pozyskała również sieć Intermarche, która buduje swój biznes wokół większych powierzchni sklepowych od 400 do 2 tys m2, zapewniając niskie ceny produktów i kilkanaście tysięcy pozycji asortymentowych. Warto również zwrócić uwagę na sieć sklepów spożywczych Topaz, działającą głównie na terenie województwa mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego. W ramach tej sieci działa już niespełna 80 placówek, charakteryzujących się wysokim standardem obsługi i aranżacji wnętrza oraz atrakcyjnymi cenowo towarami.

Warto wspomnieć również o liderach sieci franczyzowych w innych branżach. Apteki Dbam o Zdrowie, posiadają już niemal 350 placówek, zapewniają dostęp do asortymentu również przez internet. Posiadają także własne zaplecze menedżerskie, marketingowe, czy operacyjne i logistyczne. W sieci wyposażenia wnętrz ważne miejsce zajmuje marka Dobre Dla Domu (51 placówek), która oferuje wysokiej jakości panele podłogowe, ścienne, drewniane podłogi oraz drzwi, skutecznie konkurując z sieciami budowlanymi.

Na rynku gastronomicznym szczególnie wyróżnia się McDonald’s (ponad 225 restauracji), Telepizza (85) oraz sieć pizzerii Biesiadowo (90), która zapewnia franczyzobiorców o możliwości szybkiego zwrotu z dokonanej inwestycji.

Biznes oparty o franczyzę wciąż zyskuje na popularności. Franczyzobiorcy często wybierają szczególne rodzime marki, ponieważ w bardzo łatwy sposób integrują się ze specyfiką polskiego rynku, dostarczając klientom najwyższej jakości usługi i produkty.

Sprawdź ofertę franczyzy w Topaz24

One thought on “Pomysły na biznes, które pomogły wielu Polakom pracować na swoim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.