Jaskier azjatycki do ogrodu i na taras – porady dla początkujących ogrodników

Jaskier azjatycki cieszy się uznaniem ogrodników na całym świecie ze względu na swoje atrakcyjne kwiaty, a także dlatego, że nie sprawia dużych problemów w uprawie. Cebule tej rośliny sprzedawane są obecnie w większości dobrze zaopatrzonych sklepów ogrodniczych. Co warto wiedzieć zanim postanowimy posadzić jaskry w przydomowym ogrodzie?

Ważne informacje na temat jaskrów azjatyckich

Jaskier azjatycki (inna funkcjonująca nazwa tej rośliny to jaskier perski) jest to cebulowa roślina wieloletnia, którą w naturalnych warunkach można spotkać zarówno w Europie, jak i Azji. Jaskier jest częścią rodziny jaskrowatych, podobnie jak miłek, orlik, zawilec, powojnik czy czarnuszka. Jaskry posiadają cienkie, rozgałęziające się łodygi, które w sprzyjających warunkach osiągają do 40 centymetrów wysokości. Częścią podziemną tych roślin jest bulwiasta cebula. Liście jaskrów są zielone, pierzaste i jajowate. Największe walory dekoracyjne posiadają 5-płatkowe, delikatne kwiaty występujące w różnych wariantach kolorystycznych. Na jednej łodydze wyrasta zazwyczaj od 1 do 3 kwiatów. W sprzedaży znajdziemy jaskry o kwiatach żółtych, pomarańczowych, czerwonych, różowych, kremowych, a nawet wielobarwnych. Pierwsze kwiaty pojawiają się zazwyczaj w maju, a okres kwitnienia trwa do końca czerwca. Jaskry nie posiadają wystarczającej odporności na mróz, żeby przetrwać zimę w polskim ogrodzie. Są one dobrym wyborem na rabaty kwiatowe, obwódki rabat. Niektórzy decydują się sadzić je w donicach na balkonach i tarasach. Jaskry można sadzić samodzielnie lub w towarzystwie innych roślin cebulowych o podobnych wymaganiach.

 Czy uprawa jaskra azjatyckiego jest trudna?

Zanim zdecydujemy się na na zakup bulw jaskrów musimy pamiętać, że nie są one w pełni odporne na mróz. Z tego względu ich cebule klasyfikowane są jako cebule do nasadzeń wiosennych (wykopuje się je jesienią po przekwitnięciu liści i kwiatów).

Odpowiednie stanowisko dla jaskrów jest dobrze nasłonecznione, ciepłe, a także osłonięte od silnych wiatrów. Cebule jaskrów warto jest sadzić w podłożu piaszczysto-gliniastym, przepuszczalnym, wilgotnym, zasobnym w składniki pokarmowe. Rośliny te dobrze czują się w pH kwaśnym lub lekko kwaśnym.

Pamiętajmy, żeby cebule umieścić w glebie na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie ich przed szkodnikami sadząc je w metalowych lub plastikowych koszyczkach (koszyczki są bardzo praktyczne, gdyż ułatwiają wykopywanie cebul jesienią).

jaskier-azjatycki

Których zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje jaskier azjatycki?

Jak w przypadku większości roślin jaskry potrzebują regularnego nawadniania. Ich podłoże powinno być przez cały czas wilgotne. Jednocześnie nie doprowadzajmy do zastojów wody, gdyż mogą one spowodować rozwój chorób i gnicie cebul.

W pierwszej fazie rozwoju jaskrów warto zadbać o odchwaszczanie (chwasty mogą być dla młodych roślin konkurencją w zakresie dostępu do światła i składników pokarmowych). Warto je również nawozić specjalnymi nawozami przeznaczonymi do roślin kwitnących. Możemy przedłużyć okres kwitnienia usuwając przekwitłe kwiatostany.

Kupujemy najlepsze cebule tej rośliny

Jaskry to popularne rośliny ogrodowe, dlatego nie powinniśmy mieć problemów z zakupem ich cebul. Starajmy się wybierać cebule jędrne, możliwie jak największe, pozbawione uszkodzeń mechanicznych i przebarwień. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby wybierać cebule od renomowanych producentów nasion i akcesoriów ogrodowych, którzy jako jedyni są nam w stanie zagwarantować najwyższą jakość.

[Materiał zewnętrzny]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.