Ziemia Kłodzka Tańczy

ZIEMIA KŁODZKA TAŃCZY to nowatorski projekt edukacyjno-artystyczny łączący taniec współczesny, improwizację taneczną, grę aktorską i muzykę współczesną. Na rozpoczynający się we wrześniu br. projekt ZIEMIA KŁODZKA TAŃCZY złożą się 24 godziny bezpłatnych warsztatów tańca współczesnego i aktorstwa dla uczniów szkół podstawowych z Kłodzka i Międzylesia.

Ziemia Kłodzka Tańczy

Podczas warsztatów dzieci poznają elementy tańca współczesnego, hip-hopu, baletu klasycznego, akrobatyki, techniki i plastyki ruchu scenicznego. Ważnym elementem będą te części zajęć, w ramach których dzieci poprzez zadania improwizacyjne same będą tworzyć ruch, działając wyobraźnią i emocjami.

Zajęcia z aktorstwa skupią się na pracy z głosem, dykcją oraz interpretacją. Stałym elementem będzie trening techniki oddechu powiązanego z głosem oraz świadomością ciała. Warsztaty będą rozwijać u dzieci asertywność oraz wyobraźnię, ucząc dyscypliny, pracy w grupie oraz kultury teatralnej.

Zajęcia z tańca współczesnego i improwizacji poprowadzi dr hab. Aleksandra Dziurosz, prof. UMFC, natomiast zajęcia wprowadzające dzieci w grę aktorską poprowadzi dr Bartosz Martyna. Oboje są bardzo cenionymi pedagogami i artystami występującymi w Polsce i zagranicą. Szczególnym wsparciem i atrakcją podczas zajęć tanecznych będzie muzyka na żywo. Będą to improwizacje dostosowane do scenariusza warsztatów. Udało nam się zaprosić do wykonania tego bardzo wymagającego zadania świetnych muzyków improwizatorów, takich jak: Michał Górczyński – klarnety, Risto Gjorevski – saksofon, Patryk Tik Tak Matela – beatbox, Karina Kamizela – flet, zespół Trillingen Duo – Iwona Jędruch – gongi, misy dźwiękowe, skrzypce electro i Małgorzata Kołcz – kontrabas oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.

Podsumowaniem warsztatów będą otwarte dla publiczności prezentacje odbywające się w dniach 2 i 3 października br., podczas których dzieci przedstawią zdobyte umiejętności oraz wspólnie wykonają układy choreograficzne do muzycznych improwizacji na żywo. Inicjatorką projektu jest pochodząca z Kłodzka kontrabasistka, autorka tekstów i animatorka wydarzeń kulturalnych Małgorzata Kołcz. Kuratorem projektu jest Aleksandra Dziurosz.

*********************************

Warsztaty dla dzieci „Ziemia Kłodzka Tańczy”

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna 2017

Organizator: Stowarzyszenie Strefa Otwarta

Partnerzy: Samorządowa Szkoła Podstawowa w Międzylesiu, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Kłodzku

Współpraca: Art Deco Group, Pałac Żelazno, Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, Warszawski Teatr Tańca

Patronat medialny:

Portal taniecPOLSKA.pl, Magazyn Presto, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Cameralmusic.pl, Telewizja Kłodzka, Doba.pl i InfoKlodzko.pl

********************************

Noty biograficzne artystów biorących udział w projekcie:

dr hab. Aleksandra Dziurosz, prof. UMFC – tancerka, choreograf, nauczyciel tańca współczesnego, ruchu scenicznego i improwizacji, jeden z nielicznych i najprawdopodobniej najmłodszy doktor habilitowany sztuki w zakresie tańca w Polsce, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, pomysłodawca i dyrektor Warszawskiego Teatru Tańca, dyrektor Warsaw Dance Days. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego, kierownik artystyczny Chopin University Dance Company, autorka i organizatorka programu Warszawskie Centrum Tańca, współautorka i współorganizatorka Warszawskiej Platformy Tańca 2014-2016. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu (1999), Pedagogiki Baletu (2003, dyplom z wyróżnieniem) i abiturientka Podyplomowych Studiów Teorii Tańca (2007) w Akademii Muzycznej w Warszawie. Jako tancerka, pedagog tańca i choreograf występowała m.in. w: Japonii, Hiszpanii, Puerto Rico, Szwajcarii, Finlandii, Niemczech, Holandii, Danii, na Krecie, Litwie, Ukrainie, Węgrzech, w Czechach i Polsce. Choreograf spektakli tanecznych oraz twórca ruchu scenicznego w spektaklach teatralnych i operowych. Tworzyła m.in. dla: Polskiego Teatru Tańca-Baletu Poznańskiego, Kieleckiego Teatru Tańca, Praskiego Baletu Kameralnego (CZ), United Movement (CH), Conservatorio Profesional de Danza w Sevillii (E), Warszawskiej Opery Kameralnej, Teatru Powszechnego w Warszawie, Teatru Żydowskiego w Warszawie. Członek jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów choreograficznych i tanecznych. Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Choreologii w Poznaniu, ZASP, ZAiKS, Komisji ds. Tańca przy Biurze Kultury m.st. Warszawy, Otwartego Forum Środowisk Sztuki Tańca oraz wiceprezesem Polskiego Forum Choreologicznego. Jest współzałożycielem i członkiem Stowarzyszenia STREFA OTWARTA. Laureatka nagrody choreograficznej Dyrektora Polskiego Teatru Tańca, stypendystka Fundacji Balet ze Szczecina, Fundacji im. Pokusów z Krakowa oraz laureatka nagrody Rektora UMFC II stopnia. Trzykrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dwukrotna stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (stypendium dla młodych naukowców). Laureatka głównej nagrody choreograficznej THE BEST OF SOLO PERFORMANCE (X Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Solo/Duo, Budapeszt). Stypendystka Konferencji Rektorów Szwajcarskich (program SCIEX – Scientific Exchange Programme NMS.CH 2014-2015) – artistic research i rezydencja choreograficzna w Zürcher Hochschule der Künste w Zurichu.

dr Bartosz Martyna – doktor sztuk teatralnych, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Wcześniej studiował na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych (Uniwersytet Śląski w Katowicach). Debiutował w 2009 roku rolą Ludwika XIV u boku Ignacego Gogolewskiego („Diabeł w purpurze”). W 2013 roku debiutuje w filmie „Kanadyjskie sukienki”, u boku Anny Seniuk. W Warszawskim Teatrze Tańca sprawuje wiele funkcji – dramaturga, konsultanta aktorstwa, wykonawcy oraz reżysera. Scenarzysta, reżyser i wykonawca autorskiego solo aktorskiego „Performer”. Laureat nagród i wyróżnień. Współpracował m.in. z: Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Nowym Teatrem w Warszawie, Warszawską Operą Kameralną, Theater der Künste (Zürich). Od roku 2009 pracuje przy wielu produkcjach jako aktor dubbingowy i lektor. Jako pedagog współpracuje z: Akademią Teatralną w Warszawie, Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz z Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.

Risto Gjorevski – multiinstrumentalista gra na saksofonie i klarnetach oraz na bałkańskich instrumentach tradycyjnych takich jak: gajda, tapan i kaval. Macedończyk, absolwent wydziału instrumentalnego AM w Skopje. Jest pierwszym klarnecistą i basklarnecistą orkiestry Macedońskiej Opery i Baletu, a także aktywnym członkiem i solistą Symphonic Orchestra for Film Music FAME’S Macedońskiego Radia i Telewizji. Współtworzy Skopje Woodwind Quintet i Duo Clarinets. Jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy brał udział w licznych koncertach i festiwalach, m.in.: w Austrii, Albanii, Serbii, Słowenii, Bułgarii, Bośni i Herzegowinie, Indonezji, Izraelu, USA i Rosji, z takimi orkiestrami jak the Macedonian Philharmonic, St. Sophia Chamber Orchestra czy Johann Strauss Orchestra – Skopje. Od 2013 roku jest członkiem jury International Moscow Festival w kategorii „muzyka słowiańska”. Nagrywa także płyty z muzyką solową i kameralną.

Michał Górczyński – klarnecista, kompozytor, pedagog muzyczny. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Od 1998 roku zajmuje się komponowaniem muzyki na różne składy instrumentalne („Zróżnicowanie” dwa fagoty i klarnet, „Rondo a la krakowiak” na wrzeszczącego pianistę i klarnet basowy, „Malowanie” na dwa klarnety, fagot, kontrabas, cykle utworów inspirowane językami świata na skrzypce, klarnet i wiolonczelę) oraz muzyki do teatru (około 25 spektakli dla teatrów dramatycznych i lalkowych). Czynnie zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Występował jako solista z takimi zespołami jak: de Ereprijs, Kwartet Śląski, Filharmonia Podlaska, Filharmonia Szczecińska. Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzyki Współczesnej w Darmstadt, gdzie prezentował swoje autorskie techniki wykonawcze na klarnecie basowym. Jest twórcą instalacji, tekstów teoretycznych na temat autorskich teorii, audycji radiowych oraz filmów undergroundowych. Od 2002 roku współtworzy zespół „Kwartludium” specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Od 2008 roku pracuje nad poszerzaniem możliwości brzmieniowych klarnetu basowego inspirując się beat boxem i współpracując z jednym z najlepszych polskich beat boxerów „Tik Takiem” Patrykiem Matelą. Stypendysta Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu tworzenia alternatywnych podręczników edukacyjnych. Od 2013 roku realizuje projekt „muzyka do języków” tworząc autorską muzykę do języka jidysz (wydana płyta w Multikulti records), do poezji japońskiej (premiera płyty w 2015 roku dla Fortune records) oraz poezji perskiej Jalaluddina Rumiego (premiera płyty w roku 2016).

Karina Kamizela – studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fletu dr A. Igras. Absolwentka OSM II st. im. Z. Brzewskiego u prof. E. Dastych-Szwarc. Stypendystka Programu MKiDN „Młoda Polska” i finalistka „Młodego Muzyka Roku” w 2014 r. Laureatka Grand Prix na Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA. Jest laureatką wielu konkursów solowych i kameralnych w Polsce i zagranicą. Koncertowała w siedzibie NOSPR, ECM K. Pendereckiego w Lusławicach, Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego, Gewandhaus (Lipsk) i Hallenstadium (Zurych).

Patryk Tik Tak Matela – nauczyciel beatboxu z ponad 10-letnim doświadczeniem, współorganizator Polish Beatbox Battle, pionier łączący beatbox z nietypowymi stylami, autor pierwszej w Polsce książki o human beatbox. Patryk Tik Tak Matela sztuką human beatbox zainteresował się nie znając jeszcze jej nazwy, działania w tej dziedzinie rozpoczął w 2002 roku. Stworzył ZegarTikTaka.pl, pierwszy i największy w Polsce serwis na ten temat, w latach 2004-2007 odwiedziło go ponad 600 tys. osób. Obecnie prowadzi anglojęzyczną stronę beatbox.guru prowadząc co tydzień wywiady z najlepszymi beatboxerami na świecie. Tik Tak pracował w czasopiśmie Hip-Hop.pl robiąc wywiady z hip-hopowymi sławami, m.in.: Coolio, Afu-Ra, Rahzel czy Killa Kela. Magister anglistyki na UW, absolwent grafiki w WSR. Obecnie Tik Tak jest częścią projektów: „Zooplan” z beatboxującym klarnecistą Michałem Górczyńskim, „Spring Quintet i TikTak” z kwintetem smyczkowym, również jako muzyk sesyjny w niezliczonych projektach, prowadzi też warsztaty beatboxowe w Warszawie oraz indywidualne coachingi głosowe. Improwizuje w wielu gatunkach muzycznych, od hip-hopu i elektroniki po muzykę współczesną.

Jarosław Siwiński – kompozytor, pianista, performer i organizator wydarzeń muzycznych. Poza muzyką „klasyczną” komponuje ścieżki dźwiękowe do filmów animowanych i dokumentalnych, sztuk teatralnych i gier komputerowych. Jest też autorem kompozycji o otwartej strukturze, udostępnionych w internecie: „Chopin Elements” i „Strumienie”. Oba pozwalają na modyfikowanie utworów przez słuchacza na domowym komputerze. Od wielu lat współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, na którego zamówienie skomponował blisko 20 utworów przeznaczonych dla dziecięcej publiczności. Jego najnowsze kompozycje powstały m.in. dla nowojorskiego zespołu muzyki współczesnej „Bang on a Can” oraz orkiestry tradycyjnych instrumentów chińskich „Forbidden City Chamber Orchestra” w Pekinie. Trillingen Duo jest unikatowym zespołem, stworzonym w 2011 roku przez multiinstrumentalistkę Iwonę Jędruch i kontrabasistkę Małgorzatę Kołcz, który prezentuje niekonwencjonalne brzmienia instrumentów orientalnych połączonych z klasycznymi oraz głosem. Duet wykonuje muzykę improwizowaną i eksperymentalną. Bierze udział w projektach muzyki współczesnej przeznaczonych dla szerokiej publiczności, jak również prowadzi warsztaty improwizacji dla najmłodszych. W 2015 roku Trillingen Duo prowadziło warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi  bajkę” podczas Europejskich Targów Muzycznych „Co Jest Grane” w Warszawie. W roku 2016 zespół wziął udział w eksperymentalnym koncercie „Autopianoforte” w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, podczas którego prawykonał wraz z fortepianem autonomicznym kompozycje Anny Ignatowicz-Glińskiej i Ryszarda Osady.

Iwona Jędruch – gra własną muzykę improwizowaną i kontemplacyjną na gongach, misach dźwiękowych, skrzypcach, śpiewa wokalizy przez konchę. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku lat ośmiu. Ukończyła PWSM (obecnie Akademia Muzyczna) w Gdańsku. Uczyła się u prof. S. Hermana, prof. L. Galona i in. Studiowała także na Uniwersytecie Gdańskim i SGPiS (obecnie Szkoła Główna Handlowa w Warszawie). Inspirując się specyficzną barwą dźwięku skrzypiec stosuje własne techniki w celu wyeksponowania kolorystycznych i dynamicznych walorów gongu, mis dźwiękowych i głosu. Ma to także istotny wpływ na kształtowanie się formy muzycznej, opartej na przebiegach emocjonalnych w jej muzyce. Występuje w kraju i za granicą solo i w duetach na licznych koncertach kameralnych i festiwalowych: m.in. Międzynarodowych Targach Bursztynu AMBERMART i AMBERIF (2008, 2013), Międzynarodowym Festiwalu Kultury Hiszpańskojęzycznej VIVA FLAMENCO (2008, 2009), na MFMW WARSZAWSKA JESIEŃ w Łazienkach Królewskich w roli wróżki Sybilli Długowiecznej w spektaklu KRÓL MIDAS I ŁABĘDZIE (2012, 2013) z muzyką Jerzego Kornowicza; w Maratonie Muzycznym „Najdłuższe urodziny Fryderyka Chopina” w Warszawie (2010); grała także na koncertach z wybitnymi artystami: ze Zdzisławem Piernikiem – tuba preparowana – na Festiwalach PĘTLE CZASU Józefa Robakowskiego w Łodzi (2007), MIRONALIA (2011) etc. z Tadeuszem Sudnikiem – media elektroniczne i Michaelem Zerangiem (US) perkusja ONE NIGHT of EXPERIMENTAL MUSIC w warszawskim klubie PARDON TO TU (2014), z Małgorzatą Kołcz – kontrabas – na III M F Muzyki Kameralnej w Warszawie (2011), VIA HOMINIS VIA CELESTIS w Warszawie (2015), AutoPianoForte – koncert prawykonań – w Studio Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego w Warszawie (2016) oraz z in.

Małgorzata Kołcz – kontrabasistka. Pochodzi z Kłodzka. Stypendystka MKiDN oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, absolwentka klasy kontrabasu Akademii Muzycznej w Gdańsku st. wykł. Janusza Dobrowolskiego oraz filologii klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako kameralistka i muzyk orkiestrowy brała udział w koncertach z różnymi zespołami kameralnymi i orkiestrami takimi, jak: Kwartet Wilanów, Opium String Quartet, Europejska Orkiestra Festiwalowa „Probaltica”, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Mazowieckiego Teatru Muzycznego, Filharmonia Kaliska, Filharmonia Bałtycka, Polski Teatr Tańca Ewy Wycichowskiej i in. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć muzycznych Małgorzaty Kołcz jest stworzony wraz z Iwoną Jędruch (gongi, misy dźwiękowe, skrzypce, śpiew biały) zespół Trillingen Duo, prezentujący muzykę eksperymentalną i improwizowaną. Małgorzata Kołcz z powodzeniem łączy działalność muzyczną z pracą dedykowaną kulturze. Aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców, projektując i organizując wydarzenia promujące kulturę wyższą. Jest współtwórcą wydarzeń takich jak: warszawski Letni Festiwal Nowego Miasta, projekt „Muzyczne Pejzaże Czesława Miłosza”, festiwal „Muzyka Słów Zbigniewa Herberta”, festiwal „Obrazy z Conrada”, cyklu „Warszawskie Prawykonania 2010”, cykl performatywnego „Audio Stage”, cykl prawykonań „Obrazy z Warszawy”, spotkania z kompozytorami „Muzyka współczesna nie gryzie”, warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, warsztaty „Co słychać w muzyce?” i in. Jest autorką tekstów poetyckich. Od kilku lat współpracuje z kompozytorem Jarosławem Siwińskim, a efektami tej kooperacji są takie utwory jak „Wariacje i odmieńce”, „Artykuły spożywcze”, „Ornitolgia” oraz mikroopera dla dzieci „Milcząca Rybka”. Inicjatorka warsztatów „Ziemia Kłodzka Tańczy”.

 

WARSZTATY DLA DZIECI ZIEMIA KŁODZKA TAŃCZY

Miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 3 w Kłodzku

  1. Jana Pawła II 4, 57-300 Kłodzko

Terminy warsztatów: 7, 21 września 2017, 2 października 2017

Pokaz otwarty dla publiczności: 2 października 2017, godz. 13.00

Miejsce: Samorządowa Szkoła Podstawowa w Międzylesiu

  1. Bolesława Chrobrego 2, 57-530 Międzylesie

Terminy warsztatów: 8, 22 września 2017, 3 października 2017

Pokaz otwarty dla publiczności: 3 października 2017, godz. 17.00

Ziemia Kłodzka Tańczy - Kłodzko

Ziemia Kłodzka Tańczy - Międzylesie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.