Wybór części do maszyn rolniczych. Czy kupować zamienniki?

Polska to kraj, w którym występują duże rozbieżności pomiędzy jakością i wiekiem maszyn rolniczych, które dalej są w użytkowane. U jednych rolników spotkać można najnowsze modele ciągników, natomiast inni użytkują np. wysłużone i mocno wyeksploatowane Ursusy. Jednak czy stary ciągnik jest bardziej kłopotliwy w użytkowaniu od nowego? Jak wygląda sprawa z częściami?

czescirolniczezamienne

Oryginalne części i zamienniki – kiedy ich używać?

Słowo „zamiennik” często kojarzy się z niższą jakością i dokładnością dopasowania do danej maszyny. Wszystko co tańsze często błędnie interpretowane jest jako gorsze. Oryginalne części do maszyn rolniczych wymagane są w nowych modelach ciągników takich jak John Deere, Farmtrac czy Zetor. To tak jak w przypadku zakupu nowego samochodu – wymaga on regularnych serwisów i przeglądów w autoryzowanym serwisie. Tam nie stosuje się zamienników. Użytkownicy nowych maszyn bardzo rzadko decydują się na naprawę na własną rękę z udziałem części do maszyn rolniczych, które nie są oryginalne. Głównym powodem jest ryzyko utracenia gwarancji sprzętu. Producenci w pewien sposób narzucają to w jaki sposób mają być naprawiane ich sprzęty, tak aby zmaksymalizować zysk na swoich własnych, oryginalnych częściach.

Zamienniki, które nie odbiegają od oryginału

Stereotypy mówiące o tym, że zamienniki mogą uszkodzić sprzęt lub pogorszyć jakość jego pracy to od pewnego czasu w większości mit. Obecnie na rynku części do maszyn rolniczych istnieje dużo sklepów stacjonarnych oraz online, które oferują zamienniki bardzo wysokiej jakości. Części te nie odbiegają jakością i wytrzymałością od oryginału. Jedyną różnicą jest cena, która w przypadku oryginału jest kilkukrotnie wyższa. Jest to spowodowane marką, metką i świadomością producentów, że niektórzy rolnicy są skazani na ich zakup. Stąd też dyktowanie takich, a nie innych cen.

Producenci części zamiennych do ciągników i maszyn rolniczych mają nieco inną filozofię. Tworzą oni bowiem sprzęt naprawdę wysokiej jakości, który można dopasować do najnowszych modeli maszyn, jak również do modeli, które zjechały z taśmy produkcyjnej 30-40 lat temu.  Niekiedy bywa tak, że cały sprzęt kosztuje tyle, ile oryginalna część zamienna. Dla rolnika, który prowadzi małe gospodarstwo może być to bariera nie do przeskoczenia. Kiedyś szukanie zamienników wymagało szperania po sklepach stacjonarnych lub w stacjach demontażu. Obecnie bez najmniejszego problemu można dokonać zakupu nowych części zamiennych w sklepach internetowych. Ważnym elementem jest możliwość dopasowania i wyszukania po danym modelu maszyny – to eliminuje ryzyko tego, że nie będzie ona pasować.

Części zamienne obecnie coraz bardziej dominują na rynku maszyn rolniczych. Wynika to z dwóch głównych filarów, z których jednym jest dużo niższa od oryginału cena, drugim zaś jest jakość, która w niczym nie odbiega od komponentów oryginalnych. Dodatkowym atutem jest to, że można odnaleźć części do ciągników i maszyn, które już od dawna nie są produkowane.