Wpisując w przeglądarkę hasło „ubezpieczenie na życie” łatwo jest sprawdzić definicję tego zwrotu – jest to zabezpieczenie na wypadek śmierci ubezpieczonego. Odszkodowanie z tego tytułu jest należne bliskim. Można zatem śmiało powiedzieć, że jest ono wykupowane w trosce o najbliższych. To ochrona, która być może byłaby nieoceniona w przypadku zgonu. Ile kosztuje takie zabezpieczenie? Czy warto w nie inwestować?
Polisa na życie to nie tylko pieniądze dla bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego
To sposób na zapewnienie utrzymania poziomu życia rodziny, a także możliwość dalszej edukacji dzieci, a nawet spłata zadłużeń w banku. Wyróżnia się dwie metody ubezpieczania- terminowe i bezterminowe. Pierwsze z nich trwa określoną ilość czasu, np. 20 lat. Jeśli wypadek będzie miał miejsce w czasie trwania umowy- zostanie wypłacone odszkodowanie. W przypadku terminowej polisy wyróżnia się dwa podrodzaje: czystą (uśredniona składka, ubezpieczony nie ma prawa korzystania ze zgromadzonych środków, jest objęty jedynie ochroną ubezpieczeniową) oraz mieszaną (gromadzone środki są także do dyspozycji ubezpieczonego na podstawie Funduszu Inwestycyjnego).
Polisa wspiera także ubezpieczoną osobę w sytuacjach losowych, np. uszczerbek na zdrowiu, diagnoza nowotworu czy pobyt w szpitalu. Często zakres obejmuje operacje i zabiegi chirurgiczne. Warto przeanalizować kwestię rozszerzeń do polisy z osobą kompetentną w tym zakresie. Specjalistę można znaleźć pod adresem https://ctu.pl/ubezpieczenie-na-zycie/
Za jaki zakres ubezpieczenia warto zapłacić?
Przede wszystkim warto przeanalizować swój styl życia. Czy praca w dużej mierze jest fizyczna czy umysłowa? Czy w rodzinie są obciążenia genetyczne dotyczące ciężkich chorób, np. choroby wieńcowej serca, zawału, nowotworów? Hospitalizacja często jest pokrywana z ubezpieczenia, dlatego warto mieć ją zawartą w ofercie. Wypadki, w wyniku których doszło do uszczerbku na zdrowiu, są także ważnym punktem zakresu ubezpieczenia. Niezdolność do pracy- wypłata pieniędzy po wypadku lub chorobie może okazać się bardzo pomocna.
Suma ubezpieczenia powinna pokrywać zobowiązania- pożyczki, hipotekę. Dodatkowo kwota ta powinna zapewnić spokojne życie na co najmniej 3 lata po ewentualnej śmierci ubezpieczonego. Warto przekalkulować, zsumować zarobki w skali 3-4 lat, by mieć ogląd sytuacji finansowej w tym zakresie.
Ile ma kosztować składka?
Wszystko zależy od sytuacji. Im starszy wiek ubezpieczonego, tym prawdopodobnie składka będzie wyższa. Zazwyczaj jest to około 10% dochodów. Jednakże duży wpływ na składkę ma suma i zakres polisy. Trzeba się spodziewać kwot od kilkudziesięciu złotych.
[Materiał zewnętrzny]