Trwa budowa wieży widokowej na Jagodnej

Nowa wieża widokowa na Jagodnej w Górach Bystrzyckich jest już w trakcie budowy! Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy – część wschodnia”, a inwestorem jest gmina Bystrzyca Kłodzka. Drewniano-stalowa wieża będzie miała wysokość całkowitą 22,60 m; szczytowa platforma widokowa będzie na 19 metrze. Będzie to nie tylko wieża widokowa dla turystów; ma służyć także leśnikom do monitorowania bezpieczeństwa pożarowego.

Budowa wieży widokowej na Jagodnej

Pomysł budowy nowej wieży widokowej na Jagodnej dojrzewał ponad 3 lata – projekt budowlany pochodzi ze stycznia 2016 roku. Dopiero w bieżącym roku udało się znaleźć środki oraz przeprowadzić procedury przetargowe związane z wyborem wykonawcy inwestycji. Zadanie jest współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V – A Republika Czeska – Polska, w ramach projektu pn. „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy- część wschodnia”. Wieża ma formę graniastosłupa na rzucie kwadratu o wymiarach 7,20 m na 7,20 m przy podstawie. W obiekcie będą cztery  platformy widokowe:  na wysokości 5,20 m, 9,40 m, 13,20 m oraz 19 m. Najwyższa platforma będzie umieszczona w elipsoidalnej gondoli obserwacyjnej. Na szczyt będzie się wchodziło po stalowych schodach umieszczonych spiralnie wokół środkowego słupa. Aktualnie wylane jest już pięć żelbetowych podstaw fundamentowych słupów nośnych. Wykonano już też jeden z elementów instalacji odgromowej. Zgodnie z zapisami w dokumentacji przetargowej, inwestycja powinna zostać zakończona do 31 października 2019 roku.

Budowa wieży widokowej na Jagodnej

Budowa wieży widokowej na Jagodnej to nie jedyna tego typu inwestycja realizowana obecnie w Sudetach Środkowych i Wschodnich. Na Velkej Deštnej, najwyższym szczycie Gór Orlickich, bardzo już zaawansowana jest budowa nowej wieży. Jej otwarcie planowane jest na połowę października br. Także na Kłodzkiej Górze w Górach Bardzkich, niedawno rozpoczęły się prace budowlane nowej wieży widokowej. Termin zakończenia tej inwestycji planowany jest na połowę marca przyszłego roku.

Mimo rozstrzygnięcia przetargu na budowę wieży widokowej na Czerńcu w  Górach Bystrzyckich, który wygrała firma czeska, na szczycie nic się nie dzieje. Przesunięty został też termin zakończenia inwestycji – z końca listopada br. na połowę czerwca przyszłego roku. Odwleka się także budowa wieży widokowej na Orlicy. Kolejne przetargi są unieważniane przez gminę Duszniki-Zdrój, ze względu na zbyt wysokie koszty podawane przez zainteresowane firmy. Miasta zaś nie stać na podniesienie poziomu własnego udziału finansowego w inwestycji.

Tak będzie wyglądała wieża widokowa na Jagodnej:

wieża widokowa na Jagodnej

Zdjęcia: Marek Gałowski; wizualizacja: Biuletyn Informacji Publicznej Bystrzycy Kłodzkiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.