Sprawa rozwodowa – ile to może potrwać?

Złożenie pozwu o rozwód w sądzie rodzinnym rozpoczyna bieg sprawy rozwodowej. Adwokat z Warszawy wypowiada się, ile taka sprawa o rozwód może potrwać i od czego zależy, czy będzie mogła zakończyć się już na pierwszej rozprawie.

adwokat-rozwodowy

Bez sztywnych ram czasowych

Każdy dobry adwokat rozwodowy, czyli specjalizujący się w rozwodach powie, że nie można określić w sposób uniwersalny i pewny, że sprawa rozwodowa potrwa np. 2-3 miesiące. Rozwód może zakończyć się bardzo szybko, nawet na pierwszej rozprawie, ale w nielicznych, skrajnych przypadkach rozwody ciągną się po kilka lat. Najdłuższe sprawy sądowe dotyczą jednak małżeństw pozostających ze sobą w stanie zażartego, zaawansowanego konfliktu, kiedy małżonkowie sprzeczają się co do wszelkich spraw, jakie ich dotyczą. Na prawomocne orzeczenie sądowe w takiej sytuacji można poczekać bardzo długo.

Adwokat rozwodowy może co najwyżej podpowiedzieć swoim klientom, jak przyspieszyć bieg sprawy, głównie poprzez pozasądowe „dogadanie się” z drugim małżonkiem oraz przygotowanie odpowiednich dowodów w sprawie.

Kiedy rozwód zostanie orzeczony ekspresowo?

W najbardziej optymistycznym wariancie sprawa rozwodowa może zakończyć się już podczas jednej rozprawy. Warunkiem takiego rozstrzygnięcia i wydania przez sąd prawomocnego wyroku będzie zgoda małżonków co do wszelkich warunków swojego rozstania. Pozew złożony przez żonę i męża w sądzie rodzinnym w takim wypadku staje się po prostu formalnym stanowiskiem obu stron procesu – pozwanego i powoda, choć składa go jeden ze współmałżonków.

Ważne jest przy tym, aby małżonkowie potwierdzili ową zgodność na rozprawie. Adwokat rozwodowy może pomóc im w szybkim formalnym rozstaniu, przygotowując w odpowiedni sposób pozew o rozwód. W takich przypadkach sąd jest w stanie orzec rozwód na pierwszej rozprawie, dzięki czemu całe postępowanie trwa maksymalnie do kilku miesięcy, czyli od chwili złożenia pozwu do momentu wyznaczenia pierwszej rozprawy w sądzie, na którą powinni stawić się oboje małżonkowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.