Samorządowcy powiatu kłodzkiego apelują o przełożenie wyborów

Prawie wszyscy samorządowcy powiatu kłodzkiego – starosta, burmistrzowie i wójtowie – apelują do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej o podjęcie działań, które doprowadzą do zmiany terminu wyborów prezydenckich. Argumentują, że przedwczesne zniesienie ograniczeń oraz nie przestrzeganie zaleceń sanitarnych, może przyczynić się do wzrostu zachorowań i totalnego paraliżu naszego życia.

koronawirus

Oto treść oświadczenia:

Oświadczenie wójtów, burmistrzów i starosty kłodzkiego

W obawie o życie i zdrowie mieszkańców, oraz o rzetelność przeprowadzenia demokratycznych wyborów w sytuacji epidemii, zwracamy się do Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej o podjęcie działań, które wpłyną na ustawodawcę i doprowadzą do zmiany terminu przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP z poszanowaniem prawa i procedur obowiązujących w państwie demokratycznym.

Obserwujemy zwiększającą się ilość zakażeń w Polsce i powiecie. W naszym przekonaniu, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń wprowadzonych m.in. Ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych czy rozporządzeniami Ministra Zdrowia. Zalecenia te stoją w sprzeczności z organizacją, w jakiejkolwiek formie, wyborów i mogą przyczynić się do rozwoju epidemii.

Dziś już wiemy, że w tak ustalonym terminie oraz wg. ciągle obowiązującego kodeksu wyborczego, nie ma możliwości skompletowania obwodowych komisji wyborczych, zawarcia z ludźmi umów zlecenia na obsługę techniczną wyborów oraz przygotowania lokali wyborczych, choćby ze względu na brak chętnych do narażania swojego zdrowia przy wyborach. Jednocześnie jako odpowiedzialni pracodawcy nie możemy wydać poleceń podwładnym urzędnikom, narażając ich na utratę zdrowia i życia a nas na odpowiedzialność karną. Widzimy też poważne przeciwskazania do przeprowadzenia szkoleń bowiem jest to oczywistym sprowadzeniem zagrożenia na członków komisji. Ponadto, w obecnej sytuacji, gdy brakuje środków ochrony przed wirusem dla służby zdrowia, przeprowadzenie zakupów takich środków dla komisji wydaje się nieracjonalne a wobec wydłużających się terminów dostaw – niemożliwe.

Naszym zdaniem, głównie z powyższych powodów, utrzymanie w mocy planowanego terminu wyborów 10. maja 2020r. lub w najbliższych terminach, będzie musiało skutkować przedwczesnym zniesieniem ograniczeń dotyczących przemieszczenia i kontaktowania się ludności. Nie ma znaczenia forma tego kontaktu, czy będzie on osobisty, czy poprzez przesyłkę przyniesioną przez listonosza. Efekt będzie taki sam, stracimy kontrolę nad koronawirusem i epidemią co spowoduje ponowny wzrost zachorowań i totalny paraliż naszego życia.

Apelujemy do Pana Przewodniczącego PKW oraz wszystkich osób decyzyjnych , by w trosce o życie i zdrowie Polaków, zrobili wszystko by przenieść datę wyborów, na bezpieczną dla zdrowia i życia wyborców oraz w celu zapewnienia wszystkich warunków demokratycznych wyborów.

Starosta Kłodzki – Maciej Awiżeń

Burmistrz Miasta Duszniki-Zdrój – Piotr Lewandowski

Wójt Gminy Kłodzko – Zbigniew Tur

Burmistrz Miasta Kłodzka – Michał Piszko

Burmistrz Miasta Kudowa-Zdrój – Aneta Potoczna

Burmistrz Miasta i Gminy Lądek-Zdrój – Roman Kaczmarczyk

Wójt Gminy Lewin Kłodzki – Joanna Klimek-Szymanowicz

Burmistrz Miasta i Gminy Międzylesie – Tomasz Korczak

Burmistrz Miasta Nowa Ruda – Tomasz Kiliński

Burmistrz Miasta Polanica-Zdrój – Mateusz Jellin

Burmistrz Miasta i Gminy Stronie Śląskie – Dariusz Chromiec

Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna – Jerzy Król

Burmistrz Miasta i Gminy Radków (wydał wcześniej oświadczenie zbieżne z powyższym) Jan Bednarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.