Powstanie szlak tradycji sudeckich hut

Na Ziemi Kłodzkiej powstanie szlak turystyczny o tradycjach szklarskich. Burmistrzowie trzech miast – Polanicy-Zdroju, Szczytnej i Stronia Śląskiego, podpisali w sobotę 14 września br. list intencyjny na opracowanie dokumentacji projektowej. Projekt „Szlakiem sudeckich hut – stare huty, nowe życie” pozwoli na utworzenie trasy turystycznej w miejscowościach słynących jeszcze niedawno z przemysłu szklarskiego.

Huta Sudety w Szczytnej

Tyle zostało z Huty „Sudety” w Szczytnej

Burmistrzowie trzech miast, w których jeszcze niedawno działały huty szkła, chcą współpracować ze sobą w kwestii zachowania dla potomności dziedzictwa historycznego związanego z przemysłem szklarskim. Projekt dotyczy zlikwidowanych hut szkła: „Sudety” w Szczytnej, „Barbara” w Polanicy-Zdroju i „Violetta” w Stroniu Śląskim. Trasa turystyczna prowadzić będzie przez miejsca wskazane przez poszczególne samorządy, a związane bezpośrednio ze zlikwidowanymi hutami. Wspomniane gminy deklarują, że podejmą wspólne działania na rzecz promocji nowego produktu turystycznego w naszym regionie oraz zabezpieczą odpowiednie środki finansowe w przyszłorocznym budżecie.

Huta Violetta w Stroniu Śląskim

Huta „Violetta” w Stroniu Śląskim jest w trakcie rozbiórki

List intencyjny podpisany został w trakcie otwarcia wystawy szkła kolorowego poświęconej pamięci prof. Zbigniewa Horbowego. Ekspozycja szkła, zgromadzonego dzięki Towarzystwu Miłośników Polanicy i darczyńcom, mieści się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Polanicy-Zdroju.

podpisanie listu intencyjnego

Podpisanie listu intencyjnego (fot: www.facebook.com/MateuszJellinBurmistrz)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.