Oczyszczacz powietrza dla alergika

Wiosna! Większość osób czeka na nią z wytęsknieniem, jednak dla niektórych jest to początek koszmaru. Wraz z jej nadejściem zaczyna się okres pylenia roślin, który dla alergików wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Czym jest alergia i w jaki sposób się przed nią uchronić?

Czym jest alergia?

Alergia jest to po prostu nieprawidłowa, nadmierna reakcja organizmu na substancje, które w zasadzie szkodliwe nie są. Czynniki wywołujące alergię nazywane są alergenami i mogą mieć przeróżną formę. Alergia uznawana jest za chorobę cywilizacyjną i z biegiem czasu liczba cierpiących na nią osób zwiększa się. W ciągu ostatnich 15-20 lat wzrosła dwukrotnie! Nie znamy dokładnych przyczyn tego zjawiska, jednak jedną z teorii są zmiany klimatyczne i środowiskowe, zanieczyszczenie powietrza oraz rozwój cywilizacji i związana z nią często nadmierna higiena. Alergenami mogą być różne substancje, zarówno produkty spożywcze jak i sierść, pierze czy pleśń. U zdrowych osób nie wywołują one żadnych nieprawidłowych reakcji. Wyróżniamy najczęściej alergię pokarmową, kontaktową i wziewną. Z tą ostatnią borykamy się przede wszystkim wiosną i latem, ponieważ powodują ją głównie pyłki roślinne.

Alergia wziewna u dorosłych i dzieci

Przez długi czas sądzono, że alergia wziewna dotyczy tylko osób w konkretnej grupie wiekowej. Pierwszy objawy miały pojawiać się dopiero po 7 roku, a w okresie młodzieńczym – zanikać. Aktualnie wiemy, że na alergię można zachorować w każdym okresie życia, zarówno dziecięcym, jak i po 50-tce. W dodatku rodzaje uczulających alergenów mogą zmieniać się w czasie, a same dolegliwości ulegają czasem remisji lub nasileniu.

Przyczyny alergii wziewnej

Dolegliwości alergii wziewnej mogą nam towarzyszyć nie tylko wiosną, ale przez cały rok. Pierwsze alergeny roślinne pojawiają się już na przedwiośniu. W pierwszym kwartale szczególnie uciążliwe są kwitnące drzewa, pyłki olchy, brzozy i leszczyny. Maj to czas, w którym pojawiają się mocno alergizujące pyłki traw, a niedługo po nich kwitną zboża. Do września musimy zmagać się z pyłkami bylicy, a jesienią w powietrzu pojawiają się zarodniki grzybów pleśniowych, pochodzących m.in. ze zbutwiałych roślin. Zima wbrew pozorom wcale nie przynosi wytchnienia; wtedy we znaki dają się inne rodzaje alergenów. Okres grzewczy, który wiąże się z wysoką temperaturą we wnętrzach i rzadszym wietrzeniem, sprzyja uaktywnieniu się roztoczy kurzu domowego. Niezależnie od pory roku tak samo uciążliwe są alergeny pochodzenia zwierzęcego, takie jak sierść, ślina, pierze itp.

Dolegliwości alergiczne

Reakcje alergiczne mogą różnić się u poszczególnych osób rodzajem i nasileniem. Organizm inaczej zachowuje się w zależności od tego, z jakim alergenem ma styczność. Możemy jednak wyróżnić najczęściej występujące dolegliwości przy alergii wziewnej, a jest to przede wszystkim wodnisty katar przy jednocześnie zatkanym nosie oraz intensywne łzawienie oczu, nierzadko w połączeniu z zapaleniem spojówek. Często pojawia się też suchy, męczący kaszel, nasilający się szczególnie w nocy i po wysiłku fizycznym. Przez sporą część czasu, w okresie pylenia roślin, towarzyszy alergikom uczucie zmęczenia i problemy z koncentracją. Wśród mocniejszych dolegliwości występować mogą bóle głowy, a nawet stany podgorączkowe. W niektórych przypadkach silniejsze objawy mogą przerodzić się w astmę oskrzelową.

Jak pozbyć się alergenów z domu

Nie ma leków, które by w 100% eliminowały objawy alergii, dlatego najlepszym sposobem na ulżenie sobie w dolegliwościach jest zwyczajnie ograniczenie kontaktu z alergenami. Przebywając na zewnątrz dobrym pomysłem jest korzystanie z dobrej klasy maski antysmogowej. Maski ze sprawdzonych sklepów, z odpowiednimi certyfikatami, doskonale zatrzymują alergeny. Jeśli nie masz możliwości korzystania z tego rozwiązania, postaraj się unikać przebywania na łonie natury, a po powrocie do domu umyj twarz i zmień ubranie. Nie wywieszaj prania do suszenia na zewnątrz, ponieważ osiadają na nich pyłki.

W domu najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania i jonizacji. Jest tak z kilku powodów – po pierwsze, filtry HEPA w nich wykorzystywane świetnie zatrzymują nawet najmniejsze cząstki stałe, w tym alergeny; po drugie, nawilżacz i jonizator pomagają w utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz domu. Zbyt suche powietrze może bowiem podrażniać drogi oddechowe i nasilać objawy alergii, a zbyt wilgotne stwarza odpowiednie warunki do rozwoju zarodników pleśni i grzybów. Staraj się też jak najczęściej ścierać meble z kurzu, myć podłogi, a wietrzenie pomieszczenia przełóż na wieczór – wtedy w powietrzu unosi się najmniej alergenów.

Oczyszczacz powietrza dla alergika

Pewną nowością w walce z alergią są oczyszczacze powietrza. Najpopularniejsze na rynku urządzenia do tego przeznaczone należą do marki Sharp, która w większości urządzeń wykorzystuje potrójną metodę filtracji: oczyszczanie, nawilżanie i jonizację. Możliwość odseparowania tych funkcji pozwala utrzymać w domu optymalny mikroklimat. System czujników pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności, a jonizator pozbywa się z otoczenia zarodników pleśni i grzybów, które mogą być szczególnie uciążliwe dla alergików. Wykorzystany filtr HEPA i węgiel aktywny usuwają większość zanieczyszczeń, takich jak pyły zawieszone PM2.5 i PM10, alergeny, kurz, roztocza, roślinne pyłki oraz zanieczyszczenia gazowe (LZO i dym papierosowy). Modele takie jak Sharp KC-G40EUW cechują się niezwykle cichą pracą i niskim poborem prądu, dlatego mogą pracować 24/7, również w nocy. Oczyszczacze powietrza Sharp zostały stworzone z myślą o alergikach i osobach walczących ze smogiem.

Sharp KC-D40EUW

[Materiał zewnętrzny]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.