Nowy rozkład jazdy pociągów 2017-2018

Od niedzieli 10 grudnia 2017 r. nowy rozkład jazdy pociągów. „Kolejowa rewolucja” dotrze na kłodzkie tory! Ważniejsze zmiany nowego rozkładu to zwiększenie liczby kursów w aglomeracji wrocławskiej oraz odebranie Przewozom Regionalnym większości kursów na linii Wrocław – Międzylesie – Lichkov. Prawie wszystkie kursy pociągów na linii Wrocław – Międzylesie przejmuje marszałkowska spółka Koleje Dolnośląskie. Przewozy Regionalne będą miały na tej linii już tylko trzy pary pociągów.

pociąg

Kolejowa rewolucja?

Analizując nowy rozkład jazdy dla Dolnego Śląska można łatwo zauważyć, że kolej dolnośląska robi się coraz bardziej koleją wrocławską. Wrocławska Kolej Aglomeracyjna jest od niedawna współfinansowana przez ponad 20 podwrocławskich gmin. Ma to odbicie w rozkładzie jazdy, który jest tak konstruowany, żeby zapewnić dogodny dojazd (i powrót) do Wrocławia mieszkańcom okolicznych gmin. Dlatego godziny odjazdów i przyjazdów, odnośnie pociągów dalekobieżnych, oraz liczba kursów na peryferiach regionu już nie są tak atrakcyjne. UMWD promuje się hasłem „kolejowa rewolucja”, ale chyba bardziej chodzi tutaj o dalsze wycinanie na Dolnym Śląsku Przewozów Regionalnych niż o radykalne zwiększenie liczby połączeń. Koleje Dolnośląskie mają braki w taborze spalinowym, stąd notoryczne ostatnio odwołania wielu kursów na liniach Kłodzko – Kudowa oraz Kłodzko – Wałbrzych i wprowadzanie zastępczej komunikacji autobusowej. Ale to także 11 nowych składów elektrycznych typu Impuls 45WE, które od 10 grudnia pojawią się m.in. na linii Wrocław – Międzylesie – Lichkov. Dodajmy tylko, że odpowiedzialny za kolej wicemarszałek Jerzy Michalak zapowiedział kandydowanie na urząd prezydenta Wrocławia w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Wycinanie Przewozów Regionalnych

Jak wspomniano, od 10 grudnia br. większość kursów na linii Wrocław – Międzylesie obsługiwana będzie przez samorządową spółkę Koleje Dolnośląskie. KD pojadą także do Lichkova w Republice Czeskiej. Przewozy Regionalne będą miały już tylko 3 pary pociągów na tej linii. I to chyba tylko dlatego, że kilka lat temu dokonano za środki unijne modernizacji składów (wagony i EZT), które muszą kursować na określonej linii do grudnia 2020 roku. Są to połączenia międzyregionalne łączące aktualnie województwa wielkopolskie i lubuskie z dolnośląskim. Przewozy Regionalne pojadą zatem w relacji Leszno – Międzylesie i z powrotem w relacji Międzylesie – Zielona Góra; w relacji Zielona Góra – Międzylesie i z powrotem Międzylesie – Leszno; oraz w relacji Poznań – Międzylesie – Poznań (skład wagonowy). Wszystkie pozostałe kursy przejmują Koleje Dolnośląskie.

Rozkład jazdy prawie bez zmian

Rozkład jazdy prawie się nie zmieni. Deklarowane zwiększenie liczby połączeń polegać będzie głównie na wydłużeniu kursów już istniejących. Przykładowo: południowy kurs z Wrocławia do Ziębic wydłużony zostanie do Kudowy-Zdroju; wieczorny kurs z Wrocławia do Bystrzycy Kłodzkiej Przedmieście wydłużony zostanie do Międzylesia. Niestety, przy okazji konstrukcji nowego rozkładu „rozmontowano” dogodne  poranne połączenie z Wrocławia przez Międzylesie do Czech. W nowym rozkładzie, wrocławianie chcąc pojechać w głąb Czech z dogodnymi przesiadkami, będą musieli jechać już pierwszym pociągiem o 5.15 (obecnie 6.41). Niestety, wbrew oczekiwaniom wielu tzw. miłośników kolei, nie zniknie opłata za przejazd odcinka Międzylesie – Lichkov. Z tym, że to już nie będzie tzw. przejściówka, tylko normalny bilet na przejazd wg „Taryfy Polska-Czechy” (MPS). Na pocieszenie informujemy, że niższa będzie cena tego biletu – zamiast 6 zł będzie 4 zł (ulgowy dla dzieci do 15 lat – 2 zł). Koleje Dolnośląskie przejmą także od PR ofertę Czechy+, umożliwiającą podróżowanie przez cały dzień po północnych Czechach. Bilet będzie nazywał się „KD+Czechy” i nadal będzie kosztował tylko 19 zł.

Zmiany dla pasażerów

Od 10 grudnia praktycznie zniknie Aglo8 – bilet aglomeracyjny za 12,90 zł ważny 8 godzin, na dowolną liczbę przejazdów między stacjami Strzelin i Wrocław. Bilet jest ważny tylko na pociągi Przewozów Regionalnych.

UWAGA – w pociągach Przewozów Regionalnych kursujących na linii Wrocław – Międzylesie NIE SĄ honorowane bilety promocyjne Kolei Dolnośląskich: Bilet Sudecki, Wspólny Bilet Samorządowy, bilet weekendowy „Podróżuj z KD”. Ponadto w pociągach Przewozów Regionalnych nie są ważne bilety elektroniczne kupione na pociągi KD przez aplikację SkyCash. Od 10 grudnia 2017 r. w pociągach KD nie będą honorowane bilety kupione wg ofert Przewozów Regionalnych za pośrednictwem telefonów komórkowych oraz za pośrednictwem systemów KOLEO i e-podróżnik.

[opr. na podst. kolej.klodzko.pl]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.