Miodowa świetlica w Gorzuchowie

Kolejna świetlica wiejska w gminie Kłodzko już działa. W sobotę 19 czerwca 2021 r. w Gorzuchowie została uroczyście otwarta „Twórcza Świetlica Miodowa”. Jest to jedna z sześciu świetlic tematycznych, które powstają na terenie tej gminy. Nowy obiekt znajduje się w miejscu mającym duży potencjał w zakresie rozbudowy infrastruktury towarzyszącej, jak i też organizacji imprez plenerowych.

swietlica-gorzuchow

Poza swoją podstawową funkcją kulturalną, świetlica w Gorzuchowie w zakresie planowanych działań ma prowadzenie spotkań i warsztatów na temat pszczół i pszczelarstwa – m.in. historia pszczelarstwa, rośliny miododajne, zagrożenia na jakie narażone są pszczoły oraz ich znaczenie dla zachowania bioróżnorodności. Patronat merytoryczny objął Dolnośląski Związek Pszczelarzy we Wrocławiu. Na uroczystość otwarcia przybyli mieszkańcy Gorzuchowa z sołtysem Markiem Opanowiczem, władze gminy Kłodzko z wójtem Zbigniewem Turem, radni, dyrektorzy jednostek gminnych, sołtysi sąsiednich miejscowości, przedstawiciele związków i zrzeszeń pszczelarskich. W trakcie otwarcia nie zabrakło oczywiście okolicznościowego toastu, tortu oraz degustacji miodu. Był też spory akcent artystyczny – przybyli goście podziwiali duet „Skład Nietradycyjny” oraz w kilku odsłonach zespół „Roksanki” z Bierkowic.

swietlica-gorzuchow

Budowa świetlicy w Gorzuchowie kosztowała 839,9 tys. zł, w tym 455,3 tys. zł to wsparcie zewnętrzne. Na całkowity koszt złożyła się nie tylko budowa obiektu, ale także montaż instalacji fotowoltaicznej oraz zakup wyposażenia – m.in. laptop, mikroskop stereoskopowy, zestaw do wyrobu świec, dziecięcy kombinezon pszczelarski z kapeluszem, pokazowy drewniany ul wielkopolski, stoły i krzesła. Świetlica w Gorzuchowie powstała w ramach projektu złożonego przez Gminę Kłodzko za pośrednictwem Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko „Budowa twórczych świetlic tematycznych w miejscowościach Droszków, Gorzuchów i Młynów”. Są to zadania realizowane w ramach operacji typu „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne” w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Całkowita wartość zadania dotyczącego budowy tych trzech świetlic wyniosła ponad 2,2 mln zł, w tym kwota dofinansowania to ponad 1,2 mln zł. Oprócz tych trzech, w ramach innego projektu, nowe świetlice powstały także w miejscowościach Łączna, Kamieniec i Roszyce.

[MG]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.