Make America Great Again – Uczyńmy Amerykę znów wielką

Od gorączki złota i dzielnych szeryfów minęło już trochę czasu, więc lud amerykański chciał przypomnieć swoją dzielność i zrobił sobie wycieczkę do Białego Domu. Jak demokracja, to demokracja? Każdy może sobie posiedzieć na fotelu szefa Kongresu czy Senatu. Tym sposobem na wiele lat dano na nowo temat dla hollywoodzkich reżyserów. Scenariuszy filmowych namnoży się co nie miara. Będą gale, oscary, piękne kreacje, jednym słowem Ameryka przede wszystkim.

waszyngton

Szkoda, że nie ma już Johna Wayne, Gregory Pecka, bo tacy dzielni faceci potrzebni będą do obsadzenia głównych ról. Może za wyjątkiem czarnego charakteru, bo akurat do tej roli nie trzeba aktora.  Natomiast do obrony Białego Domu, to ze wszech miar pasowałby John Wayne, który na głównych schodach oczywiście w stroju szeryfa zagradza skutecznie wejście protestującym.

Ktoś powiedział, że królową nauk jest matematyka. Jednak dla polityków radziłbym historię. Tam można wyczytać, że w dziejach ludzkości występowały już różne zdarzenia, a niektóre nawet się powtarzają. W 44 r. przed Chrystusem senatorowie rzymscy zabili swojego wielkiego wodza Juliusza Cezara. I pomyśleć, że to senatorowie w senacie zabili obywatela Rzymu bez sądu. Dobrze, że nasi walczą tylko na argumenty. A to było przyczyną wojny domowej, obalenia republiki i nastania cesarstwa z tymi Neronami, Kaligulami i różnej maści despotami. Jeszcze większą tragedią były wyścigi konne na hipodromie w Konstantynopolu 18 stycznia 532. Na trybunach wystąpiła awantura między kibicami zielonymi a niebieskimi. Protesty przybrały tak duży rozmiar, że zagrożone było życie cesarza Justyniana I Wielkiego (483-565 n.e.) (tego, który zbudował świątynię Mądrości Bożej – Hagię Sophię). Ale dziękować Bogu miał obok sobie dzielną żonę Teodorę, która wezwała gwardię cesarską (odpowiednik amerykańskiej gwardii narodowej czy naszego byłego BOR-u, obecnie SOP-u). Koniec był tragiczny. Gwardziści zabili 30 tys. (trzydzieści tysięcy) ludzi. Co to znaczy dobra i troskliwa żona. Ale tylko na jakiś czas nabrano respektu dla władzy.

Później, to już leciało. We Francji ucięto głowę królowi Ludwikowi XVI i jego żonie Marii Antoninie (to ona właśnie miała powiedzieć, że jeśli ludzie nie mają chleba, to niech jedzą ciastka). Ale to nie za to ją ścięto, tylko za to, że była żoną króla, czyli elitą. Zabito też cara Rosji Mikołaja II z całą rodziną. Wszystkich tragedii nie ma co wymieniać. Lud jest kapryśny. Między uwielbieniem a gilotyną jest cienka linia. Nie chcę podpowiadać politykom, co mówił Franciszek Józef I (cesarz Austro-Węgier), bo jeszcze narobią bałaganu.

Po tych przykładach wywiedźmy wniosek, jaka metoda rządzenia jest najlepsza, aby uniknąć puczu typu Biały Dom?  Teodory czy demokracja. Pytanie zbędne. Niemal wszyscy odpowiedzą demokracja. Dobrze, demokracja, ale jak ją zabezpieczyć, bo o mały włos Ameryka stałaby się cesarstwem. Na to też jest przykład, bo był już taki gość, który wymyślił zabezpieczenie demokracji. Mustafa Kemal Pasza – Ataturk (ojciec Turków, taki nasz Piłsudski). W latach 1923-38 ubiegłego wielu przerzucił Turcję z państwa sułtańskiego do Europy. Wprowadził alfabet łaciński (europejski). Zlikwidował fezy (tureckie nakrycia głowy) wprowadzając kapelusze i wiele jeszcze europejskich nowości. Najważniejsze, że Turcja stała się republiką, a nadzór nad tym ustrojem miała na zawsze sprawować armia. (Kto się zajmuje polityką, to wie, co było dalej).  Przy tych rozważaniach musimy jednak wrócić do fundamentów naszej europejskiej cywilizacji. Tam mądrzy ludzie nazywani filozofami podpowiadali, że rządzącymi powinni być ludzie mądrzy, co w tamtych czasach i obecnie oznacza ludzi oświeconych, wykształconych i doświadczonych (można dodać siwy włos). Dzisiaj po doświadczeniach wzbogaćmy to, że nie tylko rządzący, ale też rządzeni powinni być dobrze wykształceni i oświeceni. Wtedy nie będą niszczyć mienia i mordować króli. I, co jeszcze bardzo ważne? Będą wybierać ludzi mądrych do władzy. Jak widać nic nowego nie wymyśliłem.

Stefan Klimaszko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.