Listopadowe Liście Adamajtisa 2016

5. Międzygminny konkurs recytatorski poezji patriotycznej o „Listopadowy Liść Adamajtisa 2016” już za nami. W Hotelu Metro w Boguszynie (16 listopada) o statuetki listopadowego liścia rywalizowało 80 uczestników z powiatu kłodzkiego i ząbkowickiego.

Listopadowe Liście Adamajtisa 2016

Jury w składzie: Sławomir Drogoś – Przewodniczący Oddziału Kłodzkiego SBP Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Rudzie; Anna Karolewicz – Instruktor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku; Dominika Ferenc-Macherzyńska – Kierownik Referatu Obsługi Szkół Urzędu Gminy w Kłodzku; Małgorzata Ostrowska – Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko; Kazimierz Adamajtis – Artysta ludowy z Ołdrzychowic Kłodzkich Autor statuetki, oceniało recytatorów w czterech kategoriach. W imieniu władz gminy, nagrody i wyróżnienia wręczała Radna Gminy Kłodzko Łucja Mądro.

W kategorii uczniowie szkół podstawowych, klasy od 1 do 3, najlepiej spisali się:

I miejsce i Listopadowy Liść Adamajtisa dla Pawła Żwirełło ze Szkoły Podstawowej w Krosnowicach, za wiersz „Pożegnanie” Józefa Redzylińskiego,

II miejsce dla Szczepana Leszczyńskiego ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Kłodzku, za wiersz „W moim domu” Jonasza Kofty,

III miejsce dla Filipa Piaseckiego ze Szkoły Podstawowej w Woliborzu, za „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”.

Wyróżnienia otrzymali Nadia Łukasik ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kłodzku oraz Zosia Kołtun ze Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym.

Podsumowanie: zdecydowanie zaskoczyli doborem repertuaru i interpretacją utworów.

LISTOPADOWE LIŚCIE ADAMAJTISA 2016

 

W kategorii uczniowie szkół podstawowych, klasy od 4 do 6, najwyżej ocenieni zostali:

I miejsce i Listopadowy Liść Adamajtisa dla Doroty Pogody ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Kłodzku, za wiersz „Na cmentarzu” Marii Konopnickiej,

II miejsce dla Zuzanny Wnuk ze Szkoły Podstawowej w Ołdrzychowicach Kłodzkich, za wiersz „Wizyta” Lusi Ogińskiej,

III miejsce dla Zuzanny Wydro ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kłodzku, za wiersz „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” Wisław Szymborskiej.

Wyróżnienia otrzymali Daria Fuchs ze Szkoły Podstawowej w Ołdrzychowicach Kłodzkich oraz Aleksandra Kołosonska ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Kłodzku.

Nagrodę specjalną od Dominiki Ferenc-Macherzyńskiej otrzymała Amelia Kromska ze Szkoły Podstawowej w Krosnowicach.

Podsumowanie: dominujące wartości, to ogólny wyraz artystyczny oraz okolicznościowy ubiór uczestników.

LISTOPADOWE LIŚCIE ADAMAJTISA 2016

W kategorii przedszkolaki i zerówka najbardziej serca poruszyli:

I miejsce i Listopadowy Liść Adamajtisa dla Mai Płoskoń z Przedszkola Gminnego w Ołdrzychowicach Kłodzkich, za wiersz „Ziemia rodzinna” Władysława Bełzy,

II miejsce dla Igi Żur z Przedszkola Gminnego w Szalejowie Dolnym, za wiersz „Co to jest Polska?” Czesława Janczarskiego

III miejsce dla Zuzanny Maksymowicz z Przedszkola Gminnego w Bierkowicach, za „Wiersz o syrence” nieznanego autora.

Wyróżnienia otrzymali Dobrawa Wers-Skawina z Topolic oraz Igor Kordyka z Przedszkola Gminnego w Jaszkowej Dolnej.

Podsumowanie: wszyscy zasłużyli na pierwsze miejsce, bo miłości do kraju ojczystego tutaj nie brakowało. Najmłodszy uczestnik liczył sobie 3 latka.

LISTOPADOWE LIŚCIE ADAMAJTISA 2016

W kategorii młodzież gimnazjalna na podium stanęli:

I miejsce i Listopadowy Liść Adamajtisa dla Anny Zaremby z Niepublicznego Gimnazjum w Żelaźnie, za wiersz własnego autorstwa „Kocham Cię Polsko”,

II miejsce dla Katarzyny Mikosa z Miejskiego Zespołu Szkół w Kłodzku, za wiersz „Wizerunek” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego,

III miejsce dla Ireneusza Kujawy z Zespołu Szkół Społecznych w Kudowie Zdroju, za wiersz „Do matki” Juliusza Słowackiego.

Wyróżnienia otrzymali Marcin Mateńko z Zespołu Szkół w Wojborzu, Maja Stasyszyn z Zespołu Szkół Społecznych w Kudowie Zdroju oraz Julia Piwowar z Gimnazjum Publicznego Reymonta w Kłodzku.

Podsumowanie: gratulujemy zwyciężczyni, która sama pisze utwory patriotyczne i recytuje je z ognistym temperamentem. Po raz drugi zgarnęła listopadowego liścia. Jej promocją i rozwijaniem sztuki pisania zajmuje się na co dzień Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko.

Jeden z uczestników, 6-letni Ksawery Gawron-Ogielski, udzielił krótkiej wypowiedzi:

„Recytowałem wiersz pt. „Moja mała ojczyzna”. Uczyłem się krótko, 3-4 dni. Pomagała mi mama. Występowałem po raz pierwszy i nie miałem żadnej tremy. Czułem się fajnie, kiedy wszyscy bili brawo. Chciałbym jeszcze kiedyś wystąpić i zdobyć jakieś nagrody. Tym razem się nie udało, ale było super!”.

Konkurs odbywał się pod patronatem Wójta Gminy Kłodzko Stanisława Longawy oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Jego organizatorem była Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich oraz Koło Kłodzkie SBP.

Fundatorami nagród byli: Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko, Hotel Metro w Boguszynie oraz Radny Gminy Kłodzko Jan Winnicki.

Zapraszamy za rok!!!

[www.gmina.klodzko.pl]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.