Lesica to wieś łańcuchowa leżąca przy granicy państwa nad małym dopływem Dzikiej Orlicy. Powstała w wyniku granicznych sporów panów kłodzkich i czeskich w XVI w. W XIX w. ośrodek tkactwa chałupniczego oraz ośrodek ruchu turystycznego ze względu na walory pobliskiego przełomu Dzikiej Orlicy.
Kamienny, barokowy kościół filialny św. Marcina z 1706 r., zaprojektowany przez Konstantyna Kristena, poddany gruntownej renowacji w 1848 r. (przemalowano freski, wymieniono dach na ceramiczny typu dwuspadowego). W 1858 r. częściowo spłonął od pioruna, jednak szybko odbudowano go. Zawdzięczał to popularności licznych pielgrzymek ku czci św. Leonarda od 1841 roku. Jest to budowla salowa z przysadzistą wieżą od frontu ze stożkowym hełmem i o dwóch rzędach okien. Nawa została przykryta płaskim stropem, a prezbiterium sklepieniem kolebkowym z lunetami. Wyposażenie głównie neobarokowe z licznymi polichromiami (nawet na gurtach), choć pochodzi z XVI-XIX wieku. Wysmukły ołtarz główny z obrazem patrona reprezentuje rokoko z drugiej połowy XVIII w. W lewym ołtarzu bocznym znajduje się czczony niegdyś szczególnie obraz jego patrona św. Leonarda z 1869 r., pędzla Hieronima Richtera. Prawy podobny stylowo, poświęcony MB zawiera rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem, flankowaną przez mniejsze postacie jej rodziców św. Anny i św. Joachima. Dość skromna ambona (z lewej) z początku XIX w., posiada postacie ewangelistów na koszu. Piaskowcowa chrzcielnica z XVI w. (po prawej w prezbiterium) nakryta jest drewnianą rokokową pokrywą. Malowane stacje Drogi Krzyżowej pochodzą z XIX w. Polichromie wyszły spod pędzla Rungego z Ratyzbony. Chór organowy posiada dwie kondygnacje. Kościół powstał na początku XVIII w. i jest jedynym zabytkiem we wsi wpisanym do rejestru zabytków pod numerem A/1950/975/Wł z 08.12.1983. Jest cennym zabytkiem potwierdzającym wielokulturowość regionu i samej wsi. W przyszłym roku przypada 310 rocznica powstania obiektu. Obiekt dostępny bez ograniczeń. W kościele odbywają się uroczystości mszalne, kościół jest udostępniany zwiedzającym.
Celem zadania było wykonanie remontu pokrycia dachowego kościoła zerwanego w wyniku wichury, która w nocy z 8 na 9 lipca 2015 r. zniszczyła wiele dachów w gminie Międzylesie. W trybie awaryjnym wykonano wymianę pokrycia dachowego na połaciach bocznych. Realizacja zadania polegała na wymianie zerwanej blachy oraz naprawie uszkodzonej konstrukcji dachu. Prace polegały na rozebraniu uszkodzonych fragmentów dachu, naprawie uszkodzonych elementów więźby dachowej, wykonaniu nowego pokrycia, obróbek blacharskich oraz instalacji odgromowej.
Jako najmniejsza parafia w Diecezji Świdnickiej w żaden sposób nie byliśmy w stanie spłacić należności za wyremontowany dach zniszczony po wichurze. W całej parafii zamieszkuje (Różanka, Gniewoszów, Niemojów, Lesica) około 380 osób.
Pragnę poinformować, że Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska, a także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówiły nam dotacji. Dlatego jako wspólnota parafialna zwróciliśmy się o pomoc do Fundacji KGHM Polska Miedź. Na odpowiedź nie musieliśmy czekać długo. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i po dostarczeniu do Fundacji wymaganych dokumentów otrzymaliśmy darowiznę w wysokości 50 tysięcy złotych.
Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Różance serdecznie dziękuje Fundacji KGHM Polska Miedź za wsparcie finansowe remontu dachu Kościoła Filialnego p.w. Św. Marcina w Lesicy, zniszczonego podczas wichury w nocy z 8 na 9 lipca 2015 roku.
Sebastian Nawrocki – proboszcz parafii Różanka; [MG]