Leasing można zawrzeć wszędzie. Czy odległość od siedziby leasingodawcy ma znaczenie?

Panuje opinia, ze wybór leasingodawcy, którego siedziba znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania przyszłego klienta jest najlepszy.

Wydawać by się mogło, że w przypadku problemu bliska odległość od siedziby leasingodawcy przyspieszy proces rozwiązania.

Bliżej, znaczy lepiej?

W dzisiejszych czasach opinia, że oddział finansujący powinien znajdować się w pobliżu klienta nie jest tak oczywisty. Obecne firmy leasingowe to przeważnie ogromne instytucje finansowe o scentralizowanych zarządach. Lokalne filie mają głównie za zadanie pozyskiwanie nowych leasingobiorców.

W związku z tym, nie zajmują się obsługą klienta po sprzedaniu usługi. Jeśli już mają jakieś możliwości techniczne, pozwalają one na obsługę w bardzo małym stopniu.

Jeśli chodzi o wydawanie decyzji ważnych dla klienta np. przyznaniu finansowania – decyzja należy do centrali. Znajomości poszczególnych pracowników, bądź dyrektorów filii, nie przyspieszą tego procesu.

Dzieje się tak ponieważ firmy leasingowe mają dedykowane piony oraz wydzielonych pracowników do wydawania decyzji np. w sprawie  likwidacji szkód, zmian w harmonogramach, umowach oraz sprawy związane z wykupem, windykacją.

leasing

Zobacz także: Warunki konieczne by wziąć samochód w leasing

Dalej, nie znaczy dłużej

Obecny poziom obsługi klienta sprawił, że nie ma znaczenia czy dany leasingobiorca posiada filie nie tylko w pobliżu, a nawet w samej miejscowości. Firmy posiadają infolinię, można skontaktować się także w formie e-maila. Jeśli jest konieczność dostarczenia firmie dokumentów, można je wysłać poprzez kuriera.

Klienci takich firm posiadają także spersonalizowane konta na platformach online. Po zalogowaniu, mają dostęp do najważniejszych dla nich informacji, np. formularze zgłaszania szkód,  informację o płatnościach, zmiany w umowie, realizowane umowy leasingu itd. Najprostsze sprawy obsługowe można załatwić w sposób w pełni automatyczny.

Jeśli chodzi o proces podpisania umowy, powszechnym zabiegiem jest wizyta przedstawiciela handlowego firmy leasingowej w siedzibie przyszłego klienta.

leasing

Zobacz także: Przejmujemy leasing z poprzedniej firmy

Czy odległość od siedziby leasingodawcy ma znaczenie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli jednak wybieramy naszego przyszłego leasingodawcę, to czy mamy go „pod ręką”, nie powinno być czynnikiem decydującym.

Zdarza się, że firmy leasingowe w mniejszych miejscowościach wykorzystują to, że klienci nie porównują ich ofert z innymi firmami (nawet z poza ich miejscowości). Brak konkurencji pozwala im na ustalanie sporo wyższych marż. Warto zatem skorzystać z doświadczonego brokera leasingu, który nie tylko przedstawi aktualną ofertę firm leasingowych dostępnych na rynku, ale również wyjaśni typowe niuanse związane z samymi umowami, które często decydują o samej atrakcyjności oferty. Nie zawsze bowiem zdarza się tak, że najkorzystniejszą ofertą jest ta, która posiada najniższe oprocentowanie. Ważną kwestią jest kwota ubezpieczenia, która często może być negocjowana z powiązanym ubezpieczycielem z leasingodawcą , warunki przyznania leasingu, obsługa poleasingowa. Dlatego warto przeanalizować nie tylko jedną czy dwie oferty na rynku, a związać się z pośrednikiem leasingu dysponującym odpowiednim rozeznaniem rynkowym.

Izabela Smardz Ekspert Leasingu
Artykuł został przygotowany przez redakcję portalu GO-leasing – zapraszamy do kontaktu.

leasing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.