Konkurs na Książkę Górską Roku – ruszyła kolejna edycja!

To już 11. edycja Festiwalu Literatury Górskiej, odbywającego się w ramach Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. Autorzy i wydawnictwa mogą zgłaszać książki w sześciu kategoriach, oczywiście o tematyce górskiej lub takie, w których wiodący jest motyw górski.

ksiazka-gorska-roku

Ostatnia, rekordowa edycja Festiwalu Literatury Górskiej, której gala miała miejsce podczas ubiegłorocznego Festiwalu Górskiego, to aż 58 zakwalifikowanych przez jury publikacji. Następnie 18 z nich zostało nominowanych do nagrody w sześciu kategoriach – nagrodzono siedmiu autorów, przyznano również Grand Prix.

Jak będzie w tym roku? 11. edycja konkursu właśnie wystartowała, a organizatorzy już otrzymują pierwsze zgłoszenia. Jakie cechy powinna mieć książka górska zgłoszona do konkursu? – Musi spełniać po prostu wszystkie wymogi dobrej książki: być ciekawa, mieć oryginalny zamysł artystyczny, ale także być poprawna pod względem merytorycznym. Nie może być tutaj błędów merytorycznych związanych z tematyką górską, z topografią, czy historią eksploracji gór – powiedziała Ewa Grzęda, przewodnicząca jury Konkursu na Książkę Górską Roku w rozmowie z Renatą Wcisło, dyrektorką programową Festiwalu Górskiego na antenie Radia Zachód.

6 kategorii w Konkursie na Książkę Górską Roku 2023

Książki w ramach organizowanego konkursu można zgłaszać w sześciu kategoriach:

  1. Literatura non-fiction (książki wyprawowe i wspinaczkowe, dzienniki wypraw, książki podróżnicze, reportaż z podróży, autobiografia)
  2. Literatura fikcjonalna (powieść, opowiadania, poezja, dramat)
  3. Biografie, eseje, szkice, opracowanie naukowe i popularnonaukowe
  4. Przewodniki i informatory
  5. Albumy
  6. Literatura dla dzieci

Tradycyjnie jury przyzna też Grand Prix.

Zgłoszenia do 15 czerwca

Autorzy i wydawnictwa mogą zgłosić książkę do 15 czerwca 2023 roku, wystarczy wypełnić formularz.
1 lipca na stronie www.festiwalgorski.pl zostanie ogłoszona lista książek dopuszczonych do konkursu. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 8 września 2023 roku podczas oficjalnej Gali Literatury Górskiej!

Więcej informacji na stronie www.festiwalgorski.pl

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

***

  1. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady odbędzie się w dniach 7-10 września 2023 roku w Lądku-Zdroju. To najważniejsze spotkanie Ludzi Gór i jednocześnie jedno z największych wydarzeń poświęconych tematyce górskiej w Europie. Rokrocznie Festiwal tworzą rozmaite wydarzenia z obszaru literatury, filmów, sportu. To warsztaty, spotkania, prelekcje, koncerty, wycieczki po przepięknych terenach Ziemi Kłodzkiej. Więcej informacji o Festiwalu na stronie www.festiwalgorski.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.