Informacje o Mariannie Orańskiej, rodzie Hochbergów, czy o amerykańskim prezydencie Johnie Q. Adamsie intrygują nie tylko mieszkańców Dolnego Śląska. Tajemniczym i nie do końca wyjaśnionym historiom, o które nie trudno w tych okolicach, postanowili przyjrzeć się bliżej członkowie Związku Harcerstwa Polskiego. Już teraz rekrutują patrole ochotników z całej Polski, którzy na początku lipca wezmą udział w Rajdzie Odkrywców – 5-dniowym obozie wędrownym na terenie powiatów: kłodzkiego, ząbkowickiego, wałbrzyskiego oraz dzierżoniowskiego. Harcerze pojawią się także we Wrocławiu i Wałbrzychu.
Motywacją do ich działań jest wydarzenie sprzed prawie roku, kiedy to odnaleziono na terenie Mongolii, poszukiwany od blisko 800 lat, grobowiec dawnego władcy: Czyngis-Chana. Zanim to się stało, przez 7 lat setki internautów – wolontariuszy z całego świata, uczestniczących w projekcie „Dolina Chanów”, wspomagały pracujących w terenie naukowców, przeglądając setki zdjęć lotniczych i typując na nich obiekty, które mogły być zapomnianymi kurhanami. Taki rodzaj aktywności nazywany jest crowdsourcingiem – wielu niewykwalifikowanych ochotników wykonuje ważną pracę.
Rajd Odkrywców będzie oparty na podobnej zasadzie: harcerze zaangażują się w rozwiązywanie historycznych zagadek, w tym w poszukiwania zaginionych dóbr kultury, nieznanych dotąd faktów historycznych i nieustalonych dotąd miejsc ważnych wydarzeń. Będą analizować, porównywać, odkrywać, współpracować ze specjalistami, eksploratorami i innymi pasjonatami, a także docierać do tych miejsc w magazynach i muzeach, do których dostęp ma niewielu. Harcerscy ochotnicy podzieleni zostaną na 9 ekspedycji, z których każda będzie miała inny temat do zbadania. I tak jedni wybiorą się szlakiem twierdz Fryderyka Wielkiego, inni spróbują odtworzyć kolejne etapy podróży Johna Q. Adamsa po dawnym hrabstwie kłodzkim (na podstawie listów wysyłanych do jego brata Thomasa), a jeszcze inni wezmą na warsztat tzw. „listę Grundmana”. Zaś najmłodsi członkowie Związku Harcerstwa Polskiego, w wieku 6-9 lat, staną się prawdziwymi odkrywcami kłodzkich legend, m.in. poznając piękną Waleskę.
Rajd organizowany jest w dniach 3-7 lipca 2017 r. Finał imprezy odbędzie się w Kłodzku. Projekt został dofinansowany w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wolontariat dla dziedzictwa.
Justyna Kozłowska