Już po raz piętnasty rozbrzmiały patriotyczne pieśni w gminie Kłodzko. Po dwuletniej przerwie, w czwartek 11 listopada br. ponownie odbył się Festiwal Pieśni Patriotycznych. Tym razem honory gospodarza pełnił Szalejów Dolny, gdzie w lipcu bieżącego roku otwarto dużą świetlicę. Dzięki temu, obiekt pomieścił wszystkich zainteresowanych obejrzeniem patriotycznych prezentacji.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem Festiwalu Pieśni Patriotycznych było Koło Gospodyń Wiejskich „Jarzębinki i Batiary” z Szalejowa Górnego. W tejże miejscowości festiwal odbywał się przez szereg lat. Z powodu pandemii, w 2019 i 2020 roku, festiwal nie odbył się. W bieżącym roku prezentacje ze względów logistycznych przeniesiono do sąsiedniej miejscowości, która posiada większą salę. I jak na wstępie wspomniał wójt Zbigniew Tur, impreza tak się rozrasta, że może będzie potrzeba znów ją przenieść – do największej w gminie sali, czyli „Podhalanki” w Krosnowicach… Należy tylko się cieszyć, że mieszkańcy gminy są zainteresowani taką formą celebracji patriotycznego święta.
Tegoroczny festiwal rozpoczął się mocnym akcentem – od występu Kłodzkiego Chóru Kameralnego Concerto Glacensis. Zgromadzona publiczność usłyszała m.in. polski średniowieczny hymn Gaude Mater Polonia, inne polskie pieśni patriotyczne oraz kilka utworów kresowych, głównie o Lwowie. Kolejni wykonawcy to sporo wzruszeń dla obecnych na festiwalu rodziców i dziadków – wystąpiły dzieci młodsze i starsze, z przedszkola i szkoły. Przedszkolaki z Przedszkola Gminnego w Szalejowie Dolnym recytowały patriotyczne wiersze, natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej w Szalejowie Górnym przedstawili okolicznościowy montaż słowno-muzyczny. Kolejne prezentacje festiwalowe to utwory mniej lub bardziej znane, w wykonaniu zespołów śpiewaczych KGW. M.in. o ułanach, sercu w plecaku, kwiatach polskich i maszerującym wojsku śpiewali: Stanisława Franczak – wokalistka zespołu „Szalejowianki”, „Kumy” z Krosnowic, „Górnianki” z Jaszkowej Górnej, Chór Sołtysów, „Słowianki” z Bierkowic, „Jaskier” z Ołdrzychowic Kłodzkich, Zespół Ludowy „Marzenie” Gminy Kłodzko, „Śpiewanki” ze Starego Wielisławia oraz „Róża Kłodzka” z Żelazna.