Suszone zioła, owoce, kwiaty i warzywa – z tego słynie Suszyna. Ale nie tylko. Od pięciu lat turystów przyciąga wieża widokowa, zbudowana na jednym ze wzgórz. Na okolicznych polach znajdziemy piękne okazy minerałów i kamieni półszlachetnych – przykłady można zobaczyć w miejscowym muzeum. Całości dopełnia malownicze położenie w południowo-wschodniej części Wzgórz Ścinawskich (gmina Radków).
W 2013 roku w Suszynie odbył się pierwszy Dzień Suszu. Tradycja jest z powodzeniem kontynuowana – w sobotę 23 listopada 2019 r. odbyła się kolejna edycja tej kameralnej imprezy. Główne role w jej organizacji odgrywają dwie panie – Cecylia Skwarło (sołtys) i Beata Reszka, przy współpracy innych aktywnych mieszkańców. Dzień Suszu w Suszynie ma formułę biesiady połączonej z prezentacją różnych suszonych ziół, owoców, kwiatów i warzyw. Na stołach królowały suszone herbaty i domowe ciasto. Z herbacianego suszu zaparzone zostały aromatyczne napoje. Wyjątkowemu smakowi tutejszej herbaty z suszu nie oparł się też obecny na imprezie burmistrz Radkowa Jan Bednarczyk. Inni chętni delektowali się kawą – też parzoną z suszu, ale zebranego trochę dalej od Suszyny… Wszystkie prezentowane i degustowane produkty rosną na okolicznych polach lub w zielnikach założonych przez mieszkańców.
W części artystycznej wystąpili: miejscowy Duet Akordeonowy „KUBAR” oraz zaprzyjaźniony zespół ludowy „Ścinawianki” ze Ścinawki Średniej. Utwory były znane i lubiane, więc większość obecnych przyłączyła się do wspólnego śpiewania. Dopełnieniem Dnia Suszu w Suszynie były dwa konkursy – rozpoznawania zasuszonych ziół oraz składników, z których zrobione zostały nalewki. Zwłaszcza ten drugi konkurs wzbudził sporo wesołych… emocji.
[Tekst i foto: Marek Gałowski]