Ceny OC spadają, rosną odszkodowania. Gdzie kupić OC w 2019?

6,6 mld zł — tyle wyniosła wysokość odszkodowań i świadczeń wypłaconych z OC po trzech kwartałach 2018 roku. To o 4,2% więcej niż rok wcześniej. Co ciekawe, wzrost wartości odszkodowań idzie w parze z… obniżeniem składek OC. W lutym 2019 roku średnia cena polisy była niższa niż pod koniec 2018!

gdzie-kupic-oc

Od 1 stycznia 2019 roku wzrosły maksymalne sumy gwarancyjne, stanowiące górną granicę odpowiedzialności ubezpieczycieli. Obecnie ich wartość wynosi 5,21 mln euro dla szkód osobowych i 1,05 mln euro dla szkód materialnych.

Wyższe sumy gwarancyjne — konsekwencje dla ubezpieczonych

Suma gwarancyjna jest górną granicą odpowiedzialności ubezpieczyciela. W przypadku wystąpienia zdarzenia drogowego wartość wypłaconych przez TU świadczeń nie może jej przekroczyć.

Sprawca wypadku nie musi się jednak obawiać, że wysokość wypłaconych z jego OC odszkodowań będzie wyższa niż suma gwarancyjna. Do takiej sytuacji mogłoby dojść jedynie w razie katastrofy lądowej, która wyrządzi znaczne szkody w mieniu, zdrowiu i życiu ludzi. Może się więc wydawać, że wyższa odpowiedzialność TU z punktu widzenia zwykłego zjadacza chleba niewiele zmienia.

Czy oby na pewno?

Pod koniec 2018 roku, kiedy rząd przyjął projekt nowej ustawy, eksperci prognozowali, że wyższe sumy gwarancyjne przełożą się na wzrost składki OC. Dziś wiemy już, że ich przewidywania okazały się błędne, a kierowcy mogą odetchnąć z ulgą. W lutym 2019 roku średnia cena polisy była niższa niż pod koniec 2018! W III kwartale 2018 wyniosła 568,7 zł. To o 0,1 proc. mniej niż rok wcześniej.

Biorąc pod uwagę fakt, że średnia wartość szkody z umowy OC jest coraz wyższa (na koniec III kw. 2018 r. wyniosła 7 428 zł to, czyli o niecałe 3 proc. więcej niż rok wcześniej), dalszy los składek jest niepewny. Nie spodziewajmy się raczej obniżek cen OC. Do portfeli ubezpieczycieli wpływa coraz mniej pieniędzy, a coraz więcej z nich wypływa. Kolejne spadki cen mogłyby więc spowodować poważny kryzys w branży. Wiele wskazuje więc na to, że stawki pozostaną na tym samym poziomie lub minimalnie wzrosną.

Gdzie kupić OC w 2019?

Zakres OC reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest on więc z góry określony i identyczny dla wszystkich towarzystw. Głównym kryterium wyboru polisy powinna być więc jej cena.

A ta zależy m.in.:

 • wieku kierowcy, jego doświadczenia za kierownicą oraz historii szkodowości,
 • płci, stanu cywilnego i zawodu właściciela auta,
 • marki i modelu pojazdu,
 • mocy i pojemności silnika,
 • rodzaju paliwa,
 • miejsca rejestracji i użytkowania auta.

OC szyte na miarę

Choć wszystkie TU biorą pod uwagę te same kryteria, każde z nich stosuje własny ich oceny. I tak:

 • maksymalna zniżka za bezszkodową jazdę w większości TU wynosi 60%. W ciągu kilku ubiegłych lat nie spowodowałeś żadnej szkody? Sprawdź stawkę OC w Proama i Allianz. Oba towarzystwa szczególnie przychylnie patrzą na bezszkodowych kierowców, udzielając im aż 70% rabatu;
 • w III kwartale 2018 r. najwyższe składki OC płacili sportowcy, najniższe — rolnicy. Aby obniżyć cenę OC, znajdź ubezpieczyciela, który premiuje Twoją profesję. Jeśli jesteś lekarzem, nauczycielem, pracownikiem banku lub prawnikiem, masz na to ogromne szanse;
 • kalkulując kwotę OC, ubezpieczyciele biorą pod uwagę nawet… kolor karoserii. Najniższe składki płacą właściciele aut… w kolorze niebieskim. Jak pokazują statystyki, powodują oni najmniej kolizji i stłuczek. Największe skłonności do brawury wykazują kierowcy pojazdów w kolorze czerwonym. Za OC płacą najwięcej;
 • wiele towarzystw patrzy przychylnie na osoby pozostające w związkach małżeńskich i posiadające dzieci. Zaobrączkowani kierowcy jeżdżą odpowiedzialnie. Mają także mniejsze niż single tendencje do ryzyka na drodze;
 • za zawarcie umowy online i jednorazowe opłacenie składki wielu ubezpieczycieli nagradza klientów rabatem. Może on wynieść nawet kilkanaście procent.

Jak zapłacić mniej?

Różnica w cenie OC dla tego samego kierowcy może wynosić kilkaset, a niekiedy nawet kilka tysięcy złotych rocznie? Skorzystanie z usług pierwszego lepszego ubezpieczyciela, może być więc wyjątkowo nieopłacalne. Co zrobić, aby zaoszczędzić?

Ubezpieczenie OC obliczysz na kalkulator-ac-oc.pl. Kalkulator-ac-oc.pl umożliwia szybkie, sprawne i precyzyjne porównanie ofert najlepszych ubezpieczycieli na rynku. Bez konieczności żmudnego kalkulowania składek na stronach internetowych każdego z nich. Wpisując w pola kalkulatora podstawowe dane na temat kierowcy i pojazdu, w ciągu kilku minut otrzymasz kilkanaście zróżnicowanych cenowo ofert. Po wybraniu tej, która najlepiej spełni Twoje potrzeby, Korzystając z tego zawrzesz również umowę i opłacisz składkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.