Budujemy plac zabaw z certyfikatem

Plac zabaw to takie miejsce gdzie dzieci nie tylko wyśmienicie się bawią, ale też rozwijają swoje umiejętności ruchowe, poznają świat i otoczenie, uczą się tolerancji wobec drugiej osoby, rozwijają zmysły wzroku i dotyku. Dlatego zadbajmy o to, by to był plac z odpowiednimi certyfikatami, by jego, jakość odpowiadała naszym oczekiwaniom, by był bezpieczny dla naszych dzieci.

ik9-0001a

Plac zabaw nie tylko musi być odpowiednio skonstruowany i urządzony, ale też musi być funkcjonalny i dla dzieci i dla rodziców. Maluchy przyciągać będą wszelkie atrakcje, rodziców bezpieczeństwo i dobra widoczność całego placu zabaw.

Reguły budowy placu zabaw

Atrakcyjny plac zabaw to nie wszystko. Plac zabaw powstać musi w odpowiednim miejscu, tak by przypadł do gustu dzieciom i rodzicom.

Jakie miejsce wybrać?

Miejsce powinno być widoczne, by monitorować, co się dzieje z naszymi pociechami. Nie ma prawa powstać w pobliżu linii wysokiego napięcia, czy śmietników. Umiejscówmy go z dala od sąsiadów, którzy nie życzą sobie rozkrzyczanych dzieci. Plac zabaw powinien zapewniać dzieciom około 50% przestrzeni do biegania, oraz znajdować powinna się strefa bezpieczeństwa zapewniająca bezpieczeństwo dzieci.

Urządzenia powyżej 1,5m wysokości strefę bezpieczeństwa wyliczamy wg. wzoru:

Strefa bezpieczeństwa= ( maksymalna wysokość upadku – 1,5m) x 0,667 + 1,5m.

Jak zabezpieczyć teren?

Przestrzeń placu zabaw może być otwarta, ale warto pomyśleć o ogrodzeniu terenu. Taki płot zabezpieczy dzieci przed niepożądanym ich zniknięciem, a i uchroni przed nieprawnym wtargnięciem zwierząt. Ogrodzenie z żywopłotu zabezpieczy plac przed zapyleniem, czy zadymieniem, oraz wygłuszy miejsce dając komfort sąsiadom.

Jaki rodzaj podłoża?

Podłoże spełnia odpowiedzialną funkcję gdyż gwarantuje bezpieczeństwo upadku. Im bardziej różnorodne podłoże tym większa frajda dla naszych dzieci. Zwiększa ilość przeżyć i wyczula zmysły naszych milusińskich.

Typy podłoża:

  • Gęsta i dobra trawa
  • Piasek
  • Kora
  • Żwirek
  • Tworzywa sztuczne – kostki gumowe, maty

Każde z tych tworzyw musi być odpowiednio zastosowane zgodnie z polskimi normami. Trawy nie zastosujemy pod huśtawkami czy zjeżdżalniami upadek już z około 1m wysokości grozi uszczerbkiem na zdrowiu. Przy zastosowaniu piasku, żwirku lub kory warstwa ochronna wynosi przynajmniej 30cm. Najciekawsze są tworzywa sztuczne wykonane z granulatu poliuretanowego spajanego żywicą. Są łatwe do położenia i utrzymaniu czystości, gdyż bardzo dobrze wchłaniają wodę. Nawierzchnia taka powinna spełniać kryterium HIC ( kryterium urazu głowy) – 40-300cm, określone w normie PN- EN 1177

ik9-0001b

Wytyczamy strefy placu zabaw

Plac dzielimy na kilka stref. Wytyczamy ją dla najmłodszych dla przedszkolaków i dzieci starszych. Z dziećmi zazwyczaj są opiekunowie i o nich też musimy pamiętać montując ławeczki, by mogli odpocząć a zarazem sprawować kontrolę nad maluchami.

Kolejna strefa to bezpieczeństwa. Przy sprzętach do 1,5m wysokości wynosi ona minimum 1,5m. Strefa dla huśtawek w promieniu działania urządzenia też wynosi 1,5m. Karuzele strefę zwiększają do 2m, licząc od krawędzi urządzenia.

Strefa bezpieczeństwa = ( maksymalna wysokość upadku – 1,5m) x 0,667 + 1,5m

Przy huśtawkach poprzecznych mierzymy długość od miejsca zawieszenia po siedzenie huśtawki i wynik mnożymy x 0,867 a potem dodajemy 1,75 dla powierzchni syntetycznych lub 2,25 dla powierzchni sypkich. Uwzględniamy 875mm poszerzenia nawierzchni bezpiecznej po obu stronach zabawki.

Wyliczenia dla powierzchni syntetycznych wynoszących 1,8m

1,8m x 0,867 = 1,561m

1,56m + 1,75m = 3,31m

Wyliczenia dla powierzchni syntetycznych wynoszących 1,8m

1,8m x 0,867 = 1,561m

1,56m + 2,25m = 3,81m

Jakie materiały na placu zabaw?

Plac zabaw by był ciekawy musi posiadać różnorodne zabawki. Fajnie, gdy jest kolorowy, co ma pozytywny wpływ na doznania wzrokowe naszych dzieci, ale najważniejsze by potrafił okazać się wszelkimi certyfikatami sprawiając, że plac będzie bezpieczny.

Plac zabaw na lewo nie przejdzie

Budując plac zabaw okazać musimy się odpowiednimi certyfikatami, które normują odpowiednie przepisy UE. Inwestor, który nie wykaże się odpowiednimi certyfikatami bierze na siebie odpowiedzialność za dzieci na nim przebywające

Mamy dwie normy dla placów zabaw.

Pierwsza PN-EN-1176-1do 7 oraz 10 i 11 dotyczy wyposażenia druga PN-EN 1177

Norma PN-EN 1176 mówi nam o:

Wyposażenie placów zabaw i bezpieczeństwie

  • metody badan huśtawek
  • metody badań zjeżdżalni
  • metody badań kolejek liniowych
  • metody badań karuzeli

Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie

  • instalowanie, sprawdzanie, konserwacji i eksploatacji
  • całkowicie obudowany sprzęt do zabaw
  • metody badań przestrzennych konstrukcji sieciowych.

Norma PN EN 1177 z 2008 mówi nam o nawierzchniach placów zabaw amortyzujących upadki i wymaganiach bezpieczeństwa.

Koniecznością jest zachowanie należytych wymiarów placu zabaw. Właściwych do ilości dzieci na nim przebywających. Określa to paragraf 20 normy technicznej. Rozporządzenie to określa minimalną odległość placów zabaw oraz boisk od parkingów. Przy parkingu do 4 stanowisk odległość wynosi 7m, przy parkingu od 5-60miejsc 10m a przy powyżej 60 stanowisk odległość wynosi 20m.

Certyfikat ważna rzecz

Plac zabaw z certyfikatem sprawia, że każdy plac zabaw staje się bezpieczny dla naszych dzieci. Ważne jest by taki obszar był kontrolowany przez specjalne służby do tego wyznaczone. Kontrolowane są one przez administratorów. Norma PN-EN 1176-7 zaleca przeprowadzenie trzech kontroli placów zabaw.

  • Kontrola regularna, co 1-7 dni
  • Kontrola funkcjonalna, co 1-3 mies.
  • Kontrola coroczna podstawowa.

Zapamiętajmy, że tylko plac pod nadzorem może być ubezpieczony. W razie wypadku na placu możemy ubiegać się o odszkodowanie. Plac bez nadzoru administratora, może spowodować, że ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty ubezpieczenia.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki asortyment artykułów dla dzieci do ogrodu, min. place zabaw:http://ogrodolandia.pl/place-zabaw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.