Atrakcje i noclegi – Kotlina Kłodzka

Kotlina Kłodzka, tworząca – wraz z otaczającymi ją pasmami górskimi Gór Stołowych, Bardzkich, Złotych z dominującym na południu masywem Śnieżnika – Ziemię Kłodzką, jest jednym z najpiękniejszych zakątków naszego kraju. Większość odwiedzających trafia tu przejazdem zdążając do miejscowości uzdrowiskowych leżących na zachód od niej w rejonie Gór Stołowych. Dzięki temu sama kotlina zachowuje wciąż swój sielski urok – szczególnie jesienią barwiąc się pięknymi kolorami liściastych lasów.

klodzko

Szukasz może innych regionów na wyjazd –  nocleg24h.pl/blog/ciekawe-miejsca-atrakcje – blog z informacjami na temat ciekawych miejsc, atrakcyjnych na urlop, wypoczynek i zwiedzanie.

Atrakcje Kotliny Kłodzkiej

Malownicza, śródgórska Kotlina Kłodzka, jest jedną z najbardziej atrakcyjnych w kraju. Jej wspaniałe walory krajobrazowe są wyjątkowym tłem dla znajdujących się na jej terenie zabytków przyrody i architektury. Najważniejszym miastem jest Kłodzko, nad którym dominuje potężna twierdza pochodząca z XVII i XVIII w. Warto zwiedzić jej tunele, a gdy planujemy wycieczkę w ten rejon w sierpniu, warto sprawdzić, kiedy odbywają się Dni Twierdzy i zobaczyć rekonstrukcję bitwy jaką o Twierdzę Kłodzko stoczyły pod jej murami wojska napoleońskie. U stóp twierdzy, w Kłodzku, także znajdziemy sporo zabytków architektury.

Na zachodniej krawędzi Kotliny Kłodzkiej wznoszą się niezwykłe Góry Stołowe ze skalnymi labiryntami Szczelińca i Błędnych Skał. Niedaleko stąd do Skalnych Miast w Czechach. We wschodniej części doliny warto odwiedzić kopalnię złota w Złotym Stoku, zaś na południu Jaskinię Niedźwiedzią – najrozleglejszą jaskinię w Polsce z pięknymi formami naciekowymi (pamiętajmy o zarezerwowaniu wejścia z dużym wyprzedzeniem). Jeżeli Kłodzko to stolica kotliny – jej sercem jest urocze Międzygórze z charakterystyczną drewnianą zabudową w stylu szwajcarskim i zachwycić wodospadem Wilczki nazywany także Wodogrzmotami Żeromskiego.

Wśród wzgórz otaczających Kotlinę znajdują się najbardziej znane polskie uzdrowiska: Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój i Lądek-Zdrój. Do tego niezwykłe i tajemnicze budowle, jak z horrorów – Kaplica czaszek w Kudowie-Czermnej i pozostałości gigantycznych podziemnych budowli nazistowskich Niemiec – projektu Riese… Gdy dodamy do tego gęstą sieć szlaków turystycznych, rezerwaty przyrody i Park Narodowy Gór Stołowych – wyjazd do Kotliny Kłodzkiej będzie niezapomnianym przeżyciem.

Warto też pamiętać, że ziemia kłodzka zaprasza również zimą. Zieleniec Ski Arena swą popularność zawdzięcza specyficznemu alpejskiemu mikroklimatowi. Sezon narciarski rozpoczyna się tutaj zazwyczaj początkiem grudnia. Trasy zjazdowe Zieleńca o łącznej długości ok. 21 km są bardzo zróżnicowane, co sprawia, że zapewnią zarówno wyzwanie dla zaawansowanych amatorów śnieżnego szaleństwa sportów zimowych, jak i dla raczkujących narciarzy.

Nocleg w Kotlinie Kłodzkiej

Dzięki temu, że niewielu turystów obiera kotlinę, jako główny cel wycieczki wciąż nietrudno jest znaleźć noclegi – od szerokiej bazy agroturystycznej przez prywatne kwatery, domki letniskowe po pensjonaty i hotele. Każdy znajdzie coś dla siebie – jednak warto nie zwlekać z rezerwacją, bo choć nie jest to region należący do tych najbardziej znanych, to w sezonie wszystkie miejsca zazwyczaj są zarezerwowane z dużym wyprzedzeniem.

[Materiał zewnętrzny]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.