Domki modułowe to jeden z największych budowlanych hitów ostatnich miesięcy. Jeszcze niedawno były postrzegane z dużą dozą dystansu a nawet niepewności, dziś stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego budownictwa. Z czego wynika rosnąca popularność tego typu konstrukcji? Jakie są największe zalety domków modułowych? Odpowiedź znajduje się poniżej.
Na wstępie warto w ogóle wyjaśnić, czym są domki modułowe. To obiekty zarówno sezonowe, jak i całoroczne, które wznosi się z gotowych elementów stanowiących większe fragmenty budynku. Tzw. moduły powstają w fabryce lub na placu budowy producenta, a następnie są ze sobą łączone. Na teren zamawiającego domek dostarcza się w zasadzie gotowy produkt. Do stworzenia domku modułowego nie wykorzystuje się cegieł. Budynek wnosi się przez montaż gotowych konstrukcji ścian czy stropów. Od dawna takie domki buduje się np. w USA. W Polsce przez lata spoglądano na nie nieufnie, głównie za sprawą mitu, jakoby były to obiekty mało trwałe. Optyka ta jednak bardzo szybko się zmienia. Modułowce cieszą się u nas coraz większym wzięciem i trudno się dziwić, skoro inwestycja w tego rodzaju domek ma wiele zalet. Oto najważniejsze z nich.
Czas budowy
Domki modułowe to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą zbyt długo czekać na wybudowanie wymarzonego domu. Standardowo proces ten może trwać nawet kilka lat i z różnych względów nie ma możliwości skrócenia tego czasu. W przypadku domków modułowych sprawa wygląda zupełnie inaczej – przy najprostszych projektach i najmniejszych metrażach ukończenie budynku do stanu deweloperskiego może zająć kilka tygodni. Zwykle jednak czas oczekiwania wynosi kilka miesięcy, w zależności od stopnia obłożenia prac u producenta czy stopnia zaawansowania danego projektu.
Koszt
Domki modułowe są tańsze od standardowego murowanego domu. Koszt prostego budynku tego typu u wielu producentów wynosi około 150-200 tysięcy złotych, w zależności od metrażu oraz projektu. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że duże znaczenie ma rodzaj i jakość wykorzystywanych do stworzenia modułu komponentów. Jeśli cena jest wyjątkowo niska, może to oznaczać, że producent oferuje budynek stworzonych z mało wytrzymałych części. Jeśli więc rozważa się zakup domku modułowego, warto sprawdzić, z czego będzie on powstawał w fabryce (bądź na placu) danego dostawcy.
Poziom zaangażowania właściciela
Osoba kupująca domek modułowy nie musi zaprzątać sobie głowy tyloma sprawami, jak ma to miejsce w przypadku budowy klasycznego obiektu mieszkalnego. Gdy wybrany zostanie już projekt oraz złożone zamówienie, właściciel domku musi w zasadzie wziąć na siebie jedynie ogólną organizację działki, na jakiej stanie konstrukcja, stworzenie fundamentu, zapewnienie odpowiedniego dojazdu oraz doprowadzenie mediów. Nie ma konieczności codziennego meldowania się na placu budowy i doglądania tego, jak wznosi się budynek. Cały ten proces dzieje się u producenta, a do klienta dostarczany jest gotowy produkt lub dostosowany do ostatecznego połączenia już na wcześniej przygotowanym terenie.
Dowolny czas rozpoczęcia budowy
W przypadku klasycznych domów murowanych budowy nie rozpoczyna się zimą. Dla części osób może to stanowić problem, gdyż chciałyby możliwie jak najszybciej wystartować z pracami i jak najszybciej wprowadzić się do wymarzonych czterech kątów. Takie ograniczenia nie występują w przypadku domków modułowych. Można je wznosić i stawiać o każdej porze roku, bez względu na panujące warunki atmosferyczne.
Minimum formalności
Przy budowie domku modułowego nie ma potrzeby zatrudniania inspektora nadzoru czy kogoś, kto będzie pilnował placu budowy i materiałów przed złodziejami. Najnowsze przepisy prawa pozwalają zresztą wznieść takie budynki bez pozwolenia na budowę (na tzw. zgłoszenie – dotyczy to małych domków do 70 metrów kwadratowych powierzchni). Zakup takiego budynku wiąże się więc z minimum formalności, jakie należy spełnić. Do tego budowa domku modułowego jest dużo czystsza – na posesji nie gromadzi się praktycznie żadnych odpadów pobudowlanych (chyba że te powstałe już w czasie wykańczania wnętrz).
Domki modułowe od Normospace
Jak zostało wspomniane – domki modułowe najlepiej kupować od producentów, którzy oferują naprawdę trwałe konstrukcje, tworzone przy użyciu najwyższej jakości komponentów. Takie domki buduje firma Normospace, znana przede wszystkim jako producent komór normobarycznych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, rozpoczęła ona także tworzenie całorocznych i sezonowych obiektów modularnych. Normospace oferuje pełną mobilność swoich budynków. Istnieje możliwość ich dowolnego przewiezienia w inne miejsce, a do uruchomienia wystarczy wcześniej przygotowane kanalizacja, podłączenie do wody oraz prądu. Istnieje opcja zamówienia domku wykończonego do stanu deweloperskiego lub pod klucz. Obiekty posiadają izolację PIR + Wełna+ PIR 3 warstwy, okna trzyszybowe, drzwi tarasowe, a same konstrukcje wykonywane są w technologii spawanej lub drewna C24. Obiekty tworzone są z dbałością o każdy detal, a ich design odpowiada najnowocześniejszym trendom. Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie: https://www.normospace.pl/
[Materiał zewnętrzny]