Kiedy siać trawę? Jak siać trawę?

Nie ma pięknego ogrodu bez soczyście zielonej trawy. Może nie być jakiegoś drzewka, kwiatków czy krzewów, ale bez trawy ogród nie jest tym samym miejscem, które znamy. Trawa jest z nim nierozerwalnie związana, jest symbolem, za który cenimy każdy ogród. Jak sprawić jednak, by w naszym ogrodzie była ona piękna? Najważniejsze to znać najważniejsze zasady, czyli kiedy i jak siać trawę. Zapraszamy do lektury.

trawa

Kiedy siać trawę?

Najlepszy czas na sianie trawy to okres od połowy kwietnia do czerwca oraz od połowy sierpnia do października. W tym czasie panują najlepsze warunki do kiełkowania roślin. Panuje wtedy duża wilgotność powietrza, a temperatury oscylują w przyjemnych dla roślin granicach – od 10 do 20 stopni Celsjusza. Powstaje pytanie, czy tylko w tym okresie, czy nie ma możliwości, by zasiać w innym miesiącu? Jest taka szansa, ale tylko jak możemy ją sztucznie nawadniać.

Jak siać trawę?

Trawę siejemy ręcznie, choć można też za pomocą specjalnego siewnika. Pogoda na pewno w tym pomaga, a w tym przypadku pożądane są bezwietrzne, pochmurne dni. Wysiewamy jakby na dwa etapy, czyli połowę nasion siejemy, idąc wzdłuż, połowę w poprzek trawnika. Następnie delikatnie grabimy i wyrównujemy powierzchnię, dzięki czemu wymieszamy nasiona z ziemią. Po tej czynności ważne, by docisnąć nasiona do podłoża wałem, którego ciężar wynosi około 70 kg.

W dalszej kolejności należy podlać ziemię małym strumieniem wody, ale tak, żeby przypadkiem nie spłukać nasion. Podłoże musimy stale utrzymywać w stanie wilgotności. To bardzo ważne zwłaszcza na początku, gdyż nawet krótka susza może bardzo źle wpłynąć na kiełkującą trawę. Po tych wszystkich czynnościach przyjdzie nam czekać na pierwsze rezultaty, które pojawią się po około 2 tygodniach. Na początek będą to niepozorne liście traw.

Jaką wybrać mieszankę trawnikową?

Nasz trawnik może mieć różne miejsca, więc trzeba dobrać odpowiednie nasiona. Przeważnie na trawniki wybiera się uniwersalne mieszanki nasion. Wyjątkiem są tereny bardziej suche, rzadziej nawożone (skarpy, miejsca parkingowe), do których używa się mieszanek z większym udziałem kostrzew. Inny produkt też trzeba wybrać do miejsc często deptanych, najlepiej jak są to mieszanki rekreacyjne, które mają w swoim składzie na przykład nasiona wiechliny łąkowej. Co natomiast zrobić, gdy pojawiają się ubytki w trawie? Stosujmy do tego regeneracyjne mieszaki składające się z rajgrasu. Wszystkie mieszanki traw znajdziemy na stronie www.cnpietrzak.pl.

Wysiew trawy nie jest trudny, ale żeby przebiegał bez zakłóceń, powinniśmy stosować się do podstawowych zasad. Jeśli będziemy o nich pamiętać, nasz trawnik będzie naprawdę wyjątkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.