Grekokatolicy

Bardzo szybko i niepostrzeżenie mamy coraz więcej gości za granicy wschodniej, a jest to często też nasza polska krew i urodziwa tak, jak nasza młodzież. Dopiero po mowie możemy poznać, że są to osoby z Ukrainy.

Foto: Pixabay.com

Na początku będą to znajomości z pracy, a później związki partnerskie, a nawet małżeństwa. Mówiąc o takiej samej urodzie wspomnieć należy, że również o takiej samej mentalności i stosunku  do życia. Chce się ładnie ubierać w markową  odzież, a czym więcej pieniędzy tym większe potrzeby. Z czasem, co jest nieuniknione przyjdzie pora na swaty. Nasz młodzieniec czy panna wybierze się do Stanisławowa, Lwowa, czy Tarnopola. Idąc ulicą zobaczy kościół, zobaczy cerkiew i wtedy przypomni sobie, jak to dziadek opowiadał o przedwojennych czasach z Ukrainy. I o tym, że Polacy chodzili do kościoła, a Ukraińcy do cerkwi. Dzisiaj młodzież ma naukę religii, etyki, to na pewno wie jak to było w dalekiej przeszłości, ale wcześniej różnie bywało z tą nauką.

Historia kościołów i cerkwi jest długa niemal, jak chrześcijaństwo. Oczywiście nie chodzi o same budowle i ich wystrój czy architekturę, ale o obrzędy i  dogmaty religijne. Dzisiaj przy naszej europejskiej świadomości i szybkim przypływie informacji szczegóły o które spierano się między Wschodem a Zachodem czyli Konstantynopolem, a Rzymem niemal 1700 lat temu nie mały by aż takiego znaczenia. Chrześcijaństwo na Wschodzie od samego początku rozwijało się na innym podłożu obyczajowym i kulturowym oraz różniło się od zachodniego obrzędami i językiem liturgicznym.

Do ostatecznego zerwania między Kościołem wschodnim a zachodnim doszło w roku 1054. Kościół wschodni określano Prawosławiem od prawowierności. Po unii brzeskiej w 1596 r. kiedy część hierarchii Kościoła prawosławnego uznała zwierzchność papieską nazywano też wyznawcami unickimi lub grekokatolikami.

(Często też popełniają błąd ci, którzy piszą wyznanie „grecko katolickie” winno być  „greko katolickie). I już wiadomo do kościoła chodzili katolicy wyznania rzymskiego, a do cerkwi prawosławni – grekokatolicy. W cerkwiach nie ma organów, wierni bardzo ładnie śpiewają bez pomocy urządzeń muzycznych. Obrazy przedstawiające świętych to ikony (wizerunki tzw. płaskie malowane na desce).

Najważniejsze doktryny Kościoła prawosławnego są takie same, jak naszego katolickiego. Kościół prawosławny uznaje siedem sakramentów, ale zasady udzielania ich są odmienne od katolickich.

Dla przykładu:

– chrzest polega na potrójnym zanurzeniu w wodzie

– bierzmowanie udzielane jest przy chrzcie

– eucharystia przyjmowana jest pod dwoma postaciami (chleba i wina).

Uwaga! Dla przestrogi – Kościół prawosławny uważa, że wyroki potępienia lub zbawienia zapadną dopiero na Sądzie Ostatecznym.

Stefan Klimaszko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.